Home Blog

Turska pokrenula najveću Platformu za ulaganje u dekarbonizaciju industrije

Foto-ilustracija: Freepik (frimufilms)

Kako bi se približila ostvarenju cilja neutralnosti u emisiji ugljen-dioksida, Turska je u Ankari pokrenula Platformu za ulaganje u dekarbonizaciju industrije (TIDIP).

Platforma je postavila kao cilj privlačenje investicija vrednih pet milijardi dolara do 2030. godine, što bi dovelo do smanjenja više od 20 miliona tona emisija ugljen-dioksida godišnje. Kako se navodi, ovo je najveći program dekarbonizacije industrije do sada na svetu, a oslanja se na takozvani LCP – koncept niskougljeničnih puteva, kojim se definišu koraci potrebni za smanjenje emisija u određenim sektorima, uz očuvanje produktivnosti i ekonomskog rasta.

Sve ovo podržano je od strane Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), koja je prepoznala potrebu za značajnom mobilizacijom klimatskog finansiranja. U tom smislu, EBRD sarađuje sa Grupom Svetske banke i Međunarodnom finansijskom korporacijom. EBRD i Ministarstvo industrije i tehnologije razvili su LCP Turske, koji ima za cilj da dekarbonizuje sektore čelika, aluminijuma, cementa i đubriva.

Kako se budu razvijali i povezani Niskougljenični putevi, TIDIP će se proširiti na sektore poput stakla, keramike i hemije.

Pročitajte još:

S obzirom na to da gotovo polovina turskog izvoza ide u Evropsku uniju, dekarbonizacija industrije sa visokim emisijama ugljen-dioksida postaje neophodna.

Ovo sve imajući u vidu stupanje na snagu Mehanizma za prilagođavanje granica prema emisijama ugljen-dioksida (CBAM). Kroz ovakvu dekarbonizaciju, turske kompanije imaju mogućnost da povećaju svoju konkurentnost i privuku investicije.

Platforma može takođe pružiti tržišnu vidljivost za ključna tehnološka rešenja, ponuditi smernice o regulatornim okvirima i pomoći kompanijama da integriraju klimatske i održive prakse u svoje procese donošenja odluka, navodi se na sajtu EBRD-a.

Energetski portal

Svetski dan održivog transporta – ključ ka održivom razvoju

Foto-ilustracija: Freepik (rorozoa)

Danas, 26. novembra, obeležavamo Svetski dan održivog transporta – dan posvećen podizanju svesti o značaju bezbednih, pristupačnih i održivih transportnih sistema za ljude širom sveta. Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je ovaj dan sa ciljem isticanja ključne uloge transporta u unapređenju ekonomskog rasta, društvenog blagostanja i međunarodne saradnje.

Transport, kao kičma modernih društava, igra vitalnu ulogu u povezivanju ljudi, olakšavanju trgovine i pružanju osnovnih usluga. Međutim, takođe predstavlja jedan od najvećih izazova u borbi protiv klimatskih promena, zbog emisija gasova staklene bašte i zagađenja. Održivi transport je prepoznat kao rešenje koje omogućava uravnotežen razvoj – kako za današnje generacije, tako i za buduće.

Pročitajte još:

Šta je održivi transport?

Održivi transport se odnosi na prevoz ljudi i robe koji je efikasan, bezbedan, ekološki prihvatljiv i društveno inkluzivan. Cilj je smanjenje emisija ugljen-dioksida, očuvanje prirodnih resursa i unapređenje kvaliteta života kroz otpornu infrastrukturu.

Osim smanjenja uticaja na klimu i životnu sredinu, održivi transport doprinosi iskorenjivanju siromaštva, smanjenju nejednakosti i unapređenju rodne ravnopravnosti. Ujedno, pomaže u izgradnji bolje povezanosti među regionima putem intermodalnih sistema, što uključuje puteve, železnice, vodene i vazdušne koridore, pišu Ujedinjene nacije.

Foto-ilustracija: Unsplash (markus-spiske)

Ovogodišnji Svetski dan održivog transporta poziva vlade, organizacije i građane da se uključe kroz edukaciju, promociju ekološki prihvatljivih rešenja i diskusiju o budućim inovacijama. Održavanje radionica, prezentacija i izložbi pruža priliku za razmenu najboljih praksi i jačanje globalne saradnje u ovom važnom segmentu održivog razvoja.

Svetski dan održivog transporta nije samo podsećanje na izazove sa kojima se suočavamo, već i poziv na akciju za stvaranje sveta u kojem mobilnost ne dolazi po cenu prirode i kvaliteta života. Iskoristimo ovaj dan da zajednički radimo na izgradnji održive budućnosti.

Energetski portal

Uredba o upotrebi struganog asfalta – očuvanje prirodnih resursa

Foto-ilustracija: Unsplash (Juan Cardenas)

Kako bi se smanjila eksploatacije prirodnih resursa Srbije, Vlada je nedavno usvojila Uredbu o upotrebi struganog asfalta prilikom rekonstrukcije i rehabilitacije javnih puteva. U smislu ove uredbe, strugani asfalt predstavlja asfalt koji je uklonjen sa kolovoza, struganjem ili n abilo koji drugi način.

Uredba podrazumeva da se prilikom izvođenja radova na kolovoznoj konstrukciji (fleksibilnoj) javnog puta, pri proizvodnji nove asfaltne mešavine za noseće asfaltne slojeve kolovozne konstrukcije, upotreblјava najmanje 25 odsto struganog asfalta sa kolovoza puta na kojem se vrši rekonstrukcija, odnosno rehabilitacija. Kada je reč o ostatku struganog asfalta koji nije upotrebljen u ove svrhe, na njega se primenjuju odredbe kojima se uređuje upravljanje otpadom.

Na ovaj način će se, kako se navodi na sajtu Privredne komore Srbije, pre svega smanjiti upotreba kamena.

Prema rečima Siniše Mitrovića, rukovodioca Centra za cirkularnu ekonomiju Privredne komore Srbije, ekološki i ekonomski benefiti su značajni jer će ponovno korišćenje struganog asfalta, kojeg na deponijama Srbije ima u velikim količinama, doprineti uštedi iskopavanja prirodnog kamena, čija eksploatacija ugrožava površinske i podzemne vode i narušava biodiverzitet. Strugani asfalt je čak 97 odsto sastavljen od kamena i može se ponovo koristiti u proizvodnji novog asfalta.

Pročitajte još:

On dodaje da je reciklaža struganog asfalta poslovna prilika za naše putarske kompanije, jer se sa procesima reciklaže asfalta očekuju ulaganja od skoro 10 miliona evra u opremu.

Kako je istakao Mitrović, sa mrežom od 44.000 kilometara puteva u ruralnim područjima, kao i putevima uz gasovode, vetroparkove i zaštićena prirodna dobra, primena hladne reciklaže asfalta eliminisaće štetne isparljive materije, dok će ušteda u budžetu države biti ogromna i  procenjuje se da će godišnje iznositi najmanje 100 miliona evra.

Privredna komora Srbije na ovoj inicijativi radi još od 2018. godine, a usvajanje Uredbe predstavlja jednu od najznačajnijih mera u primeni cirkularne ekonomije i odgovora na klimatske promene u Srbiji u poslednjih deset godina, rekao je Mitrović.

Energetski portal

Cena evro dizela za registrovana poljoprivredna gazdinstva ostaje do 30. novembra

Foto-ilustracija: Unsplash (Patrick Fore)

Akcija tokom koje sva registrovana poljoprivredna gazdinstva mogu da kupuju evro dizel po maksimalnoj maloprodajnoj ceni od 179 dinara po litru produžena je još jednom. Trajaće do 30. novembra, a kupovina dizela po ovoj ceni moguća je uz agro karticu.

U dogovoru Ministarstva poljoprivrede i Naftne industrije Srbije, akcija je najpre produžena do 17., pa do 24. novembra, a sada je ponovo produžena za još nedelju dana. Poljoprivrednici koji nemaju agro karticu mogu je dobiti uz pomoć nove digitalizovane „NIS Agro kartica”, podsetili su iz Ministarstva poljoprivrede.

Akcija se odnosi na registrovana gazdinstva koja se bave i drugim granama poljoprivrede, a ne samo ratarstvom. Odnosno, nemaju nužno površine upisane u Registar poljoprivrednih gazdinstava na dan 1. april 2024. godine.

Pročitajte još:

Uredbom o ograničenju visine cena derivata nafte, donetoj na sednici Vlade Srbije 26. jula 2024. godine i koja važi šest meseci, sva poljoprivredna gazdinstva koja imaju površine upisane u Registru poljoprivrednih gazdinstava na dan 1. april 2024. godine i zasejane, odnosno zasađene površine obradivog poljoprivrednog zemljišta pod odgovarajućom biljnom kulturom, mogu da, uz upotrebu kartica agro kartica kupuju evro dizel po maksimalnoj maloprodajnoj ceni od 179 dinara po litru. I to, u maksimalnoj količini do 100 litara po hektaru, a najviše do 100 hektara.

Kako je u petak objavilo Ministarstvo trgovine, najviša maloprodajna cena evro dizela na pumpama u Srbiji trenutno je 197 dinara po litri, dok litra evro pemijuma BMB košta 181 dinar. Ove cene važe do petka, 29. novembra, kada će biti objavljene nove.

Izvor: Agroklub

Šta su zelene obveznice i zbog čega ovo tržište ubrzano raste?

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Tržište zelenih obveznica, namenjeno finansiranju održivih projekata, beleži eksponencijalni rast, te je u 2020. godini izdavanje ovih obveznica dostiglo je 270 milijardi dolara, navodi se u izveštaju Svetskog ekonomskog foruma Podsticanje energetske tranzicije 2023.

Za razliku od običnih obveznica, sredstva prikupljena zelenim obveznicama koriste se isključivo za projekte sa pozitivnim uticajem na životnu sredinu, poput obnovljivih izvora energije i zelenih zgrada.

Rast ovog tržišta ubrzava se usled globalnih napora za smanjenje emisija ugljenika, a prekretnica je postignuta u oktobru 2021. godine, kada je Evropska unija izdala obveznice vredne 14 milijardi dolara.

Kada je reč o vrstama zelenih obveznica, najčešći oblik su obveznice „korišćenja prihoda”, gde se prikupljena sredstva usmeravaju na određene zelene projekte, ali su podržane ukupnim bilansom stanja emitenta.

Foto-ilustracija: Freepik (rorozoa)

Proces izdavanja obuhvata nekoliko koraka, uključujući identifikaciju prihvatljivih zelenih projekata, kreiranje okvira zelenih obveznica usklađenog sa principima zelenih obveznica i često dobijanje verifikacije treće strane, piše Svetski ekonomski forum.

Na tržištu su dostupne različite vrste zelenih obveznica, svaka sa specifičnim karakteristikama. To uključuje obveznice „korišćenja prihoda”, obveznice prihoda, projektne obveznice, obveznice bazirane na sekjuritizaciji i pokrivene obveznice.

Na primer, projektne obveznice su ograničene na određeni osnovni zeleni projekat, pri čemu investitori mogu da pribegavaju samo imovini projekta. Obveznice bazirane na sekjuritizaciji, s druge strane, spajaju više projekata u jedan portfolio duga.

Upravljanje prihodima od zelenih obveznica obično uključuje praćenje, raspodelu i izveštavanje kako bi se obezbedila transparentnost i održalo poverenje investitora u zelene akreditive obveznice.

Pročitajte još:

Koje su prednosti zelenih obveznica?

Izdavanje zelenih obveznica nudi nekoliko prednosti organizacijama. Prvo, poboljšava reputaciju emitenta demonstrirajući posvećenost unapređenju životne sredine, što može poboljšati percepciju javnosti i odnose sa zainteresovanim stranama.

Zelene obveznice takođe omogućavaju pristup široj bazi investitora, uključujući one fokusirane na društveno odgovorno ulaganje, što potencijalno dovodi do povoljnijih cena. Ovaj prošireni fond investitora može pomoći u diversifikaciji izvora finansiranja i smanjenju troškova zaduživanja.

Pored toga, zelene obveznice mogu ponuditi poreske olakšice u nekim jurisdikcijama, kao što su poreska oslobođenja ili krediti, što ih čini privlačnijim od uporedivih oporezivih obveznica.

Izdavanjem zelenih obveznica, kompanije i vlade mogu da usklade svoje strategije finansiranja sa svojim ciljevima održivosti, privlačeći klijente i partnere koji su svesni životne sredine.

Energetski portal

Tečna biomasa umesto fosilnih goriva – Nova energetska slika Korzike

Foto-ilustracija: Unsplash (mario-von-rotz)

Na Korzici koja je naseljena sa preko 350.000 ljudi, odvijaće se energetski projekat koji obećava redefinisanje ostrvske energetike i štednje CO2. Francuska državna kompanija EDF pokreće bioenergetsko postrojenje Ricanto, projekat izgradnje objekata koji će koristiti najsavremeniju tehnologiju za pretvaranje tečne biomase u električnu energiju, postavljajući novi standard za održivu energiju u područjima koja nisu povezana sa mrežom.

Foto-ilustracija: Unsplash (jens-schwan)

Kao ostrvo koje nije povezano sa kontinentalnom elektroenergetskom mrežom, Korzika ima ograničene mogućnosti za razmenu energije sa ostalim delovima matične zemlje i Evrope. Izazov leži u tome da ostrvo mora lokalno da proizvede dovoljno energije za svoje potrebe, osim toga i za potrebe turista kada tokom sezone posete ovu poznatu destinaciju. Kako se električna energija na Korzici proizvodi i iz fosilnih goriva u velikoj meri, to dovodi do visokih emisija ugljen-dioksida. 

Pročitajte još:

Tehnologija i inovacije na projektu

Bioenergetski projekat Ricanto će pokretati osam najsavremenijih motora sa ukupnom snagom od 130 megavata – kapacitet dovoljan da zameni zastarelu naftnu elektranu Vazzio, označavajući prelaz sa fosilnih goriva na obnovljive izvore. Odabrano gorivo, tačnije tečna biomasa, dobija se iz ulja repice ili suncokreta – resursi koji su održivi i lokalno nabavljeni.

Izgradnja bioenergetskog postrojenja Ricanto jeste investicija od približno 800 miliona evra. Pretpostavka EDF-a je da će broj radnih mesta biti između 250 i 500 tokom trogodišnje faze izgradnje. 

Takođe, očekuje se da će emisije ugljen-dioksida biti smanjene za 65 odsto u poređenju sa trenutnim nivoima iz naftne elektrane koju će zameniti ova nova. Ricanto postrojenje će proizvoditi oko 20 odsto godišnjih potreba Korzike za električnom energijom, značajno doprinoseći energetskoj nezavisnosti, kako se navodi na sajtu EDF-a.

Planirano je da bioenergetsko postrojenje Ricanto postepeno počne sa radom od sredine 2027. godine.

Energetski portal

Završni dogovori COP29 – Nove deklaracije o metanu, vodi i klimatskom finansiranju

Foto-ilustracija: Freepik (freepik - AI)

Konferencija Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama završena je u Bakuu, a među poslednjim danima postignuto je nekoliko značajnih dogovora u vezi sa klimatskim promenama, vodnim resursima, emisijama i finansiranjem.

Predsedništvo COP29 pokrenulo je Deklaraciju o smanjenju emisija metana iz organskog otpada, uz podršku više od 30 država. Potpisnice deklaracije zajedno čine 47 odsto globalnih emisija metana iz organskog otpada, a neke od njih su Japan, Rusija, Nemačka, SAD, Turska, Kanada, Belgija, Austrija, Izrael, kao i Srbija. Potpisivanjem, države su se obavezale da će postaviti sektorske ciljeve za smanjenje ovih emisija u budućim nacionalno utvrđenim doprinosima (NDC). Kako organski otpad predstavlja treći najveći izvor antropogenih emisija metana, posle poljoprivrede i fosilnih goriva, ova odluka je ključna za postizanje ciljeva Globalnog obećanja za smanjenje metana iz 2021. godine, koje je pokrenuto na COP26, a ima za cilj smanjenje do 2030. godine za najmanje 30 odsto ispod nivoa iz 2020. godine.

Istog dana, u partnerstvu sa Organizacijom za hranu i poljoprivredu UN (FAO), Predsedništvo je pokrenulo Harmoniya klimatsku inicijativu za poljoprivrednike u Bakuu, sa ciljem da se prepozna koliko značajnu ulogu poljoprivrednici imaju u klimatskim akcijama. Inicijativa je kao plan postavila razvoj onlajn portala i smernica za poljoprivrednike i poljoprivredne organizacije, kako bi im podrška postala lakše dostupna. Ministarstvo poljoprivrede Azerbejdžana, u saradnji sa Koalicijom za klimu i čist vazduh, koja je osnovana u okviru UNEP-a, najavilo je i novu saradnju na razvoju mape puta za smanjenje emisija metana u poljoprivrednom sektoru zemlje.

Pročitajte još:

U okviru tematskog dana urbanizacije, transporta i turizma, pokrenute su dve inicijative. COP29 MAP Deklaracija o multisektorskim akcijama za otporne i zdrave gradove postavila je za cilj unapređenje urbane infrastrukture, uključivanje klimatskih akcija u planiranje gradova, kao i jačanje saradnje od lokalnog do globalnog nivoa. U okviru nje poziva se na održivi urbani transport, zelenu gradnju, kao i prirodna rešenja. Druga inicijativa jeste Deklaracija COP29 o unapređenoj klimatskoj akciji u turizmu, koja ima za cilj da pokrene klimatske akcije u okviru globalnog turističkog sektora. Deklaracija poziva da se zajednički na kreativnan način razmišlja o tome kako da se turizam transformiše u klimatski otporan sektor sa niskim emisijama ugljen-dioksida.

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Pretposlednjeg dana Konferencije, predsedništvo je pokrenulo COP29 Deklaraciju o vodi za klimatske akcije, koju je podržalo gotovo 50 zemalja. Njome se potpisnice obavezuju na primenu integrisanih pristupa za borbu protiv uzroka i da zajedno rade na stvaranju naučnih dokaza o uzrocima i posledicama koje klimatske promene imaju na vodne resurse i vodne slivove. Na ovaj način otvara se put za jaču međunarodnu saradnju, kao i među regionima. Istog dana, pokrenut je i Baku dijalog o vodi za klimatske akcije, na kojem su učestvovali visoki predstavnici iz EU, Finske, Gambije, Nemačke, Moldavije, Holandije, Slovenije, UAE, UK i SAD. Ova platforma postavila je za cilj jačanje saradnje između COP konferencija na temu vode, kao i njenog uticaja na klimatske promene, biodiverzitet, zagađenje i dezertifikaciju, čime se osigurava da tema ostane na klimatskoj agendi.

U okviru COP29, postignut je ključni napredak, koji je označen kao decenijsko čekanje na završetak pregovora o tržištima ugljen-dioksida prema Članu 6 Pariskog sporazuma. Pomenuti član zemljama omogućava da međusobno sarađuju u smanjenju ovih emisija i to putem tržišta emisijskih kredita. Procene su da će na ovaj način troškovi implementacije nacionalnih klimatskih planova (NDC) na godišnjem nivou biti smanjeni za do 250 milijardi dolara.

Još jedan vrlo značajan momenat jeste postavljanje Cilja finansiranja Baku (BFG), koji predviđa usmeravanje 1,3 biliona dolara klimatskog finansiranja u zemlje u razvoju do 2035. godine. Cilj uključuje da se razvijene zemlje obavežu na mobilizaciju najmanje 300 milijardi dolara godišnje, a posebno za najmanje razvijene zemlje i male ostrvske države. Međutim, zemlje kojima su namenjena sredstva smatraju da ovaj iznos nije dovoljan kako bi se postigli potrebni rezultati klimatske akcije.

Katarina Vuinac

Korak prema održivosti – sušenje mulja iz otpadnih voda i ponovna upotreba

Foto: (c) Wien Energie/FotobyHofer/Christian Hofer

Inovativno postrojenje za sušenje mulja iz otpadnih voda pušteno je u rad u Beču, čime je napravljen korak ka reciklaži fosfora.

Do sada se fosfor iz kanalizacionog mulja uglavnom nije ponovo upotrebljavao, ali ova nova tehnologija čini prvi korak ka promeni tog trenda čime će ovaj resurs moći koristiti kao đubrivo u poljoprivredi.

Foto:(c) Wien Energie/ Max Kropitz

Energetsko preduzeće Wien Energie postavlja temelje za masovnu upotrebu fosfora reciklažom čime se čini još jedan veliki korak prema kružnoj ekonomiji. Od 2033. godine biće zakonski obavezno reciklirati fosfor iz pepela u svim komunalnim postrojenjima za pročišćavanje otpadnih voda.

Postrojenje Simmeringer Haide u Beču suši mulj, koji se zatim termički obrađuje. Tokom sagorevanja uništavaju se štetne supstance, dok se iz nastalog pepela može ponovo izdvojiti fosfor za proizvodnju đubriva. Mulj se sastoji od 96 odsto vode, a za njegovo spaljivanje potrebno je prethodno smanjiti nivo vlage.

Pročitajte još:

„Kada se govori o održivosti, malo ko pomisli na reciklažu fosfora iz kanalizacionog mulja. Ipak, imamo priliku da ovu vrednu sirovinu ponovo upotrebimo“, rekao je Karl Gruber, direktor Wien Energie.

Upotreba fosfornih đubriva u 20. vijeku značajno je povećala poljoprivredne prinose. Međutim, od 2014. godine fosfor je na nivou EU klasifikovan kao kritična sirovina. Većina fosfora se uvozi iz trećih zemalja, uglavnom iz Severne Afrike, gde eksploatacija ponekad uzrokuje značajno zagađenje životne sredine.

Wien Energie trenutno sprovodi pilot-projekte s industrijskim partnerima i istražuje mogućnost izgradnje sopstvenog postrojenja za ovu svrhu. Konačni kapacitet mogao bi zadovoljiti potrebe za fosforom u sektoru proizvodnje hrane za celokupnu populaciju Beča i Donje Austrije, navodi se u saopštenju u City of Vienna.

Energetski portal

Javni uvid i rasprava o zaštiti predela izuzetnih odlika „Srednja Mostonga”

Foto: Wikipedia (Manda prising)

Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine, objavio je Javni uvid i Javnu raspravu u Nacrt pokrajinske skupštinske odluke o zaštiti predela izuzetnih odlika „Srednja Mostonga” i studiju zaštite predala izuzetnih odluka „Sredna Mostonga”. Javni uvid otvoren je do 12. decembra 2024. godine, dok će se Javna rasprava održati 13. decembra.

Ovaj predeo izuzetnih odlika nalazi se u Vojvodini u Zapadnobačkom okrugu, u prirodnom slivu srednjeg dela toka reke Mostonge, a prostire se unutar opština Apatin, Odžaci i grada Sombora. On obuhvata nizijsko područje sa jedinstveno očuvanim mozaičnim rasporedom močvara, livada i šumostepskim staništima.

PIO „Srednja Mostonga” stavlja se pod zaštitu radi ostvarivanja ciljeva očuvanja i unapređenja stanja prirodnih, predeonih i kulturnih vrednosti zaštićenog područja kao jedinstvenog prostora šumostepe na zaslanjenom zemljištu. Takođe radi zaštite staništa strogo zaštićenih vrsta slatinskih, vlažnih, šumostepskih i šumskih staništa, zatim zbog unapređenja stanja osetljivih i za zaštitu prioritetnih stanišnih tipova, kao i populacija ugroženih vrsta. Na kraju, pod zaštitu se stavlja kako bi se očuvalo tradicionalno znanje, kulturne i etnografske vrednosti tradicionalnog pašarenja, kao i integracije ovih kulturnih vrednosti u razvoj lokalnih naselja.

Kako je navedeno u dokumentu, na ovom području preovlađuju zaslanjene livade, pašnjaci i utrine dok se šumo-stepa na zaslanjenoj podlozi javlja u vidu mozaika šumske i travne vegetacije sa bogatim rubnim šumostepskim staništima.

Pročitajte još:

Zabeležene su 54 značajne vrste i podvrste vaskularne flore, i to, 23 vrste i podvrste na slatinskim staništima, a 14 vrsta i podvrsta na stepskim i šumostepskim staništima. U floristički navrednije lokalitete ubrajaju se obodni delovi Gornje šume, među kojima se izdvajaju zabareni meandri Mostonge uz severozapadni obod Gornje šume, koji predstavljaju jedno od nekoliko, u Srbiji, očuvanih staništa kritično ugrožene ljubičice (Viola pumila) i voduške (Limosella aquatica).

Foto: Wikipedia (Manda prising)

Strogo zaštićene, a ujedno i međunarodno zaštićene vrste insekata, kakvi su malena strižibuba (Theophilea subcylindricollis) i panonski endemit – panonski skakavac (Acrida ungarica) predstavljaju temeljnu vrednost faune insekata ovog područja.

Zaštićeno područje naseljava i podunavski mrmoljak (Triturus dobrogicus), jedini balkanski subendemit koji je ujedno i najugroženija i najvrednija ovde prisutna vrsta iz klase vodozemaca.

Ovo područje je veoma značajno za očuvanje nekih od najugroženijih predstavnika ornitofaune na nacionalnom nivou. Osnovnu crtu vrednosti ornitofaune ovog područja predstavljaju vrste koje za gnežđenje zahtevaju komplekse očuvanih šuma i otvorenih staništa kao što su: orao belorepan (Haliaeetus albicilla), crna roda (Ciconia nigra) i crna lunja (Milvus migrans), zatim šumske ptice, pre svega crna žuna (Dryocopus martius), belovrata muharica (Ficedula albicollis) i siva muharica (Muscicapa striata), kao i vrste travnih staništa, modrovrana (Coracias garrulus), ritska sova (Asio flammeus) i sivi svračak (Lanius minor).

Bogatstvo i vrednost faune sisara ogleda se u prisustvu 10 strogo zaštićenih vrsta, od kojih treba posebno istaći strogo zaštićene vrste slepih miševa, patuljastog miša (Micromys minutus), vidru (Lutra lutra) i divlju mačku (Felis silvestris).

Bogat i raznovrstan živi svet i očuvan predeo su opstali zahvaljujući pre svega tradicionalnim načinima korišćenja resursa, posebno u travnim i močvarnim područjima među kojima najznačajniju ulogu imaju ispaša i košenje.

Energetski portal

Blok 3 termoelektrane u Kostolcu donosiće sedam odsto više struje

Foto-ilustracija: Unsplash (sheikh-sohel)

Novi kostolački Blok 3 od proleća je u probnom radu, a juče je Vlada Srbije odobrila EPS-u da ga preuzme od kineskog CMEK-a. Gradnja Bloka 3 koštala je više od 600 miliona dolara i predstavlja prvo novo proizvodno postrojenje u EPS-u posle 35 godina.

Foto-ilustracija: Freepik (fanjianhua)

Novi blok u Kostolcu godišnje će proizvoditi do dva i po teravata električne energije, što je oko sedam odsto EPS-ove proizvodnje struje.

Pre preuzimanja upravljanja od kineskog izvođača urađena je obimna dokumentacija. Projektni menadžer EPS-a Željko Lazović, kaže da je reč o 1.000 do 1.050 svezaka koje kada bi se složile u stan veličine 120 kvadrata bio bi do vrha napunjen.

Objašnjava da su dobili sve neophodne dozvole i da je oprema u skladu sa evropskim standardima i evropskog kvaliteta, iako je reč o kineskim proizvođačima.

Pročitajte još:

Garancija u slučaju kvara

Novo EPS-ovo postrojenje ima i jednogodišnju garanciju koja obavezuje kineskog investitora da reaguje u slučaju bilo kakvih kvarova i poremećaja u radu.

Nadležni tvrde da je nova termoelektrana potpuno ekološka, a vrednosti štetnih emisija su niže od zakonom dozvoljenih.

„Novi blok je visokoefikasan blok u odnosu na naše postojeće blokove sa svim merama zaštite životne sredine, između ostalog i odsumporavanja, denoksa čestica kao i transporta pepela i šljake”, istakao je generalni direktor EPS-a Dušan Živković.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović naglasila je da će se korist osetiti tokom zime kao i u decenijama koje dolaze.

„I cilj Vlade je da dođemo do što više i što brže do novih proizvodnih kapaciteta jer nam svaki megavat znači zbog sve veće potrošnje u godinama koje dolaze”, navela je ministarka.

Uloga novog Bloka 3 u Kostolcu posebno je značajna s obzirom na to da je EPS pokrenuo proces gašenja dve zastarele termoelektrane.

Izvor: RTS

Dostignuća Brazila na polju OIE iznad globalnog proseka

Foto-ilustracija: Freepik (wirestock)

U poslednjih nekoliko godina, Kina se istakla kao veliki igrač u razvoju energetske infrastrukture Brazila kroz masovna ulaganja. Nedavno su predsednici dve zemlje potpisali 40 međunarodnih sporazuma iz različitih oblasti. Tom prilikom je istaknuto da je Kina najveći trgovinski partner Brazila od 2009. godine i da je njihova bilateralna trgovina dostigla rekordne nivoe prošle godine, kako je navedeno na sajtu brazilske vlade. Ovim je dodatno učvršćeno strateško partnerstvo između dve nacije.

Kineski projekti širom Brazila

Foto-ilustracija: Unsplash (ryan-searle)

Brazil je zemlja koja je prema kapacitetima obnovljivih izvora daleko iznad globalnog proseka. Iako su hidroelektrane najprisutnije, i ostali alternativni izvori su odmakli u razvoju. U prethodnim mesecima, više od 80 odsto ukupno proizvedene energije poticalo je iz obnovljivih izvora energije. Brazil je takođe 2023. godine zauzeo šesto mesto na svetu po instaliranim kapacitetima solarne energije. U oktobru ove godine, solarni kapaciteti su dostigli oko 48 GW, prema podacima Ember-a.

Jedan od ključnih projekata koji ilustruje saradnju između Kine i Brazila jeste solarni park Panati. Ovaj ogroman projekat prostire se na 840 hektara i uključuje 446.000 solarnih panela. Od svog pokretanja u junu 2024. godine, park je značajno doprineo stabilnosti snabdevanja električnom energijom u regionu, dok će prema procenama obezbeđivati dovoljno energije za preko 350.000 domaćinstava godišnje. Osim toga,  tokom izgradnje omogućio je stotine radnih mesta i nastavlja da zapošljava lokalno stanovništvo.

Direktna veza sa Kinom zapravo jeste CTG Brazil, tačnije podružnica kompanije China Three Gorges Corporation u Brazilu, osnovana 2013. godine. Ova kompanija je u potpunom vlasništvu kineske korporacije i igra značajnu ulogu u energetskom sektoru Brazila. Sa ulaganjima u 17 hidroelektrana i 11 vetroparkova, CTG Brazil upravlja portfoliom koji ima ukupni instalirani kapacitet od preko 8 GW, čime se pozicionira kao drugi najveći privatni proizvođač energije u zemlji.

Jedna od poznatih hidroelektrana São Manoel, sa kapacitetom od 700MW zajednički je projekat brazilskih i kineskih kompanija, uključujući upravo CTG Brazil.

Pročitajte još:

Kineske investicije se protežu i na rudarski sektor, gde je Kineski investicioni konzorcijum kupio 15 odsto udela u CBMM, brazilskoj kompaniji koja je lider u proizvodnji niobijuma, ključnog za proizvodnju čelika i elektronike.

Takođe, Kina intenzivno ulaže i u projekte prenosa električne energije u Brazilu. Projekat Belo Monte Transmission Line, realizovan u dve faze koje su uspešno završene 2017. i 2019. godine, deo je šireg plana za poboljšanje infrastrukture za prenos električne energije u Brazilu. Ideja je povezivanje severnog dela zemlje, bogatog energetskim resursima, sa industrijski razvijenim jugoistočnim regionom.

Zanimljivo je da su investicije veoma prisutne izvan energetskih i rudarskih sektora, s obzirom da kineske kompanije aktivno rade na proširenju svojih operacija u Brazilu razvijajući industrijske kapacitete, posebno u oblasti elektromobilnosti. Poznat primer za to su investicije kompanije BYD u postrojenje za proizvodnju baterija u Manausu. Njihovo postrojenje godišnje proizvodi dovoljno baterija za napajanje 1.000 električnih autobusa.

Energetski portal

Veštačka koža napravljena od piva menja svet mode

Foto: @got.linopoliss

U svetu gde se moda menja brže nego ikada, sve je veći pritisak na prirodne resurse i životnu sredinu. Industrija mode, poznata po svojoj dinamici i inovacijama, jedan je od najvećih zagađivača na globalnom nivou. Iz tog razloga, održiva moda postaje ne samo trend, već i nužnost, a jedno od značajnih dostignuća na ovom polju dolazi iz laboratorije inovativne kompanije Sabant.

Foto: @got.linopoliss

Njeni osnivači, Tamara Vučetić i Andrej Marić iz Zagreba, došli su na ideju da od ostataka ječmenog slada, otpada nastalog iz industrije piva, stvore visokokvalitetni materijal pod nazivom „Beer Skin™“ (koža od piva).

Tamara Vučetić, koja je master studije iz oblasti modnog preduzetništva završila u Amsterdamu, otkriva nam da je „Beer Skin“ svestran materijal, čije karakteristike zavise od toga šta od njega želimo da napravimo.

– Ako se radi o materijalu namenjenom za izradu odeće, govorimo o rastegljivom, tankom i laganom materijalu. Međutim, ako neko želi da napravi torbicu ili novčanik, tada pričamo o debljim i rigidnijim materijalima. Ono što se može napraviti od „Beer Skin-a“ ograničeno je samo kreativnošću onoga ko ga koristi – objašnjava naša sagovornica.

U FOKUSU:

Ona se osvrnula i na sam početak ovog nesvakidašnjeg poslovnog poduhvata ističući da je, dok je vodila svoj modni brend, želela da koristi biljne materijale, ali oni tada nisu zadovoljavali potrebne standarde kvaliteta niti su bili dovoljno dostupni.

– Iz ove frustracije zapravo je proizašla ideja da stvorim sopstveni materijal na bazi bilja. Sama ideja da koristimo pivo, odnosno pivski trop, došla je delimično slučajno, jer smo moj poslovni partner Andrej i ja živeli preko puta Zagrebačke pivare, a da ne spominjem da je kompanija započeta uz, naravno, pivo – kaže Vučetić i šaljivo dodaje da nisu mogli da propuste priliku da negde kažu „Patike su mi od piva!“

Foto: @got.linopoliss

Kada je reč o procesu proizvodnje materijala, Tamara objašnjava da sve počinje sakupljanjem iskorišćenog ječmenog slada iz pivara sa kojima kompanija Sabant sarađuje. Ovaj dragoceni resurs, koji se inače velikim delom baca kao otpad, sakuplja se pre nego što počne da fermentiše, zatim se suši i melje. Mlevenje je ključni korak jer se time postiže specifična granulacija neophodna za integraciju biljne materije u formule za dobijanje kože od piva. „Beer Skin“ se proizvodi u saradnji sa italijanskim partnerima kompanije Sabant, i to prema formulaciji koju su mladi preduzetnici razvili uz pomoć stručnjaka sa zagrebačkog Prirodno-matematičkog fakulteta.

Na ovaj način je tržište materijala bogatije za ekološku i održivu alternativu veštačkoj koži, za čiju se proizvodnju često koriste toksični materijali i plastika.

– Naš cilj oduvek je bio da koža na bazi biljaka zameni standardne dostupne veštačke materijale, poput onih koji se nazivaju veganskom kožom, te da se smanji količina plastike koja se koristi u proizvodnji ovih materijala. Prelaskom sa standardne veganske kože na kožu biljnog porekla, mogli bismo smanjiti količinu proizvedene plastike za nekoliko miliona tona godišnje – ističe Andrej Marić.

Priredila: Milena Maglovski

Tekst u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ENERGETSKA TRANZICIJA

Dekarbonizacija energetskog sektora – Sedma konferencija UPES-a

Foto-ilustracija: Pixabay (ELG21)

Privredna komora Srbije u Beogradu, biće domaćin 7. godišnje konferencije Udruženja za pravo energetike Srbije. Događaj je zakazan za 5. decembar 2024. godine. Skup će okupiti stručnjake iz oblasti prava i energetike kako bi razmotrili najnovije pravne izazove i mogućnosti u kontekstu dekarbonizacije energetskog sektora.

Konferencija stavlja fokus na implementaciju energetskog paketa EU Čista energija za sve Evropljane, koji teži smanjenju emisija gasova staklene bašte kroz povećanje energetske efikasnosti i širenje upotrebe obnovljivih izvora energije. Uz detaljnu analizu postojećih i novih pravnih mehanizama, učesnici će diskutovati o izazovima integracije tržišta, ceni ugljenika, i uticaju sistema trgovine emisijama (EU ETS) na dekarbonizaciju ne samo elektroenergetskog, već i drugih ugljenično-intenzivnih sektora.

Konferencija je podeljena u dve sesije pod nazivima:

  1. Dekarbonizacija, investicije u energetski sektor i sigurnost snabdevanja
  2. Međunarodni ugovori i njihova usklađenost u svetlu trgovine električnom energijom

Teme prve sesije uključuju analizu mehanizama plaćanja cene ugljenika, kao što je sistem trgovanja emisijama (EU ETS), koji ima za cilj finansiranje projekata za smanjenje emisija gasova staklene bašte. Rasprava će takođe pokrivati pitanja integracije tržišta, usklađivanja tržišnih uslova, kao i izazove i potrebe za investicijama u energetsku infrastrukturu.

U drugoj sesiji, pažnja će biti usmerena na pravni okvir koji omogućava trgovinu električnom energijom na međunarodnom nivou i kako se taj okvir usklađuje sa standardima Evropske unije.

Energetski portal

Građani Zrenjanina pozvani da ocene rad JKP „Čistoća i zelenilo” kroz anketu

Foto-ilustracija: Unsplash (Jack Blueberry)
Foto: Wikipedia/Alexzr88

U nastojanju da se unapredi kvalitet usluga, Javno komunalno preduzeće „Čistoća i zelenilo” Zrenjanin pokrenulo je anketiranje koje pruža građanima priliku da izraze svoje mišljenje o različitim aspektima gradskih komunalnih usluga.

Od 12. novembra pa sve do 12. decembra, stanovnici Zrenjanina imaće priliku da učestvuju u online anketi koja se fokusira na ključne komunalne usluge: upravljanje otpadom, deponovanje, održavanje javnih i zelenih površina, kao i zoohigijenske usluge, navodi se na sajtu grada.

Anketa je usmerena na prikupljanje povratnih informacija koje treba da služe za dalje planiranje i poboljšanje uz pomoć sugestija.

Za učešće u anketi, građani se mogu obratiti preduzeću putem njihove zvanične internet stranice ili putem Fejsbuk stranice, gde se nalazi link ka anketi. Takođe, za dodatna pitanja ili tehničku podršku mogu kontaktirati preduzeće telefonom ili e-mailom.

Energetski portal

Globalni atlas tresetišta 2024 – ugroženi prirodni trezori ugljenika

Foto: Pixabay

Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP) objavio je dokument pod nazivom Globalni atlas žarišta tresetišta za 2024. godinu koji pokazuje da su ova područja kritično ugrožena u 177 država članica Ujedinjenih nacija.

Naime, tresetišta predstavljaju važna skladišta ugljenika i prirodna staništa sa bogatim biodiverzitetom, ali intenzivna poljoprivreda, urbanizacija, krčenje šuma i industrijalizacija utiču na njihovu degradaciju, saopštio je UNEP.

Novi Globalni atlas, objavljen tokom konferencije COP29, uvodi ažurirane mape globalne distribucije tresetišta, naglašavajući pretnje sa kojima se suočavaju i mogućnosti za njihovu obnovu i očuvanje.

Suzan Gardner, direktorka Odeljenja za ekosisteme UNEP-a, je istakla da tresetišta, kao prirodni ugljenični trezori, mogu olakšati ili otežati dolazak do klimatskih ciljeva u zavisnosti od toga koliko uspemo da ih zaštitimo.

„Tresetišta se nalaze u skoro svakoj zemlji i, osim što skladište ogromne količine ugljenika, pružaju i osnovne usluge na koje se milioni ljudi svakodnevno oslanjaju. Njihova zaštita je osnovno ulaganje u ljudsko blagostanje“, rekla je Gardner.

Pročitajte još:

Tresetišta kao filteri za vodu i zaštita od prirodnih nepogoda

Iako pokrivaju svega tri do četiri odsto kopnene površine planete, u tresetištima je uskladištena čak jedna trećina svetskog ugljenika koji se nalazi u zemljištu – dvostruko više nego u svim svetskim šumama zajedno. Ova prirodna bogatstva ne samo što pružaju stanište za više od 1.000 ugroženih biljnih i životinjskih vrsta, već i značajno doprinose ekološkoj stabilnosti na lokalnom nivou.

Osim toga, tesetišta deluju kao prirodni filteri koji prečišćavaju vodu i, ukoliko su očuvana, smanjuju rizik od suša, poplava i požara. Sa druge strane, degradirana tresetišta postaju izvor gasova staklene bašte, ispuštajući čak četiri odsto globalnih emisija izazvanih ljudskim aktivnostima.

Foto-ilustracija: Unsplash (Grant Durr)

Glavni uzroci degradacije tresetišta uključuju njihovo isušivanje radi poljoprivrede, kao i ubrzano topljenje permafrosta usled klimatskih promena. UNEP poručuje da zaštita tresetišta nije samo ekološki imperativ već i ključni korak ka održivijoj budućnosti.

Prema podacima UNEP-a, svake godine se uništi oko 500.000 hektara netaknutih tresetišta usled ljudskih aktivnosti, i to pretežno u žarištima poput istočne i jugoistočne Azije. Ona trestišta koja su udaljena od velikih međunarodnih tržišta, uglavnom u subarktičkim, borealnim i tropskim zonama, još uvek ostaju netaknuta.

Novi izveštaj se nadovezuje na  Globalnu procenu tresetišta za 2022. godinu i nastavlja da vrši pritisak na donosioce odluka da daju prioritet zaštiti ovih područja kao isplativo klimatsko rešenje, koje donosi višestruke koristi ljudima, prirodi i klimi.

 Milena Maglovski

Budućnost zelene energije u Rumuniji

Foto-ilustracija: Pixabay
Foto: Ljubaznošću Sebastijana Burduža

Rumunija se ubraja u zemlje sa raznovrsnim i uravnoteženim energetskim miksom, gde postoji snažan oslonac na hidroenergiju i efikasne nuklearne reaktore a potom i vetroparkove, uz prisutan ugalj i prirodni gas u energetskom sastavu. Rumunija je članica Evropske unije, stoga su klimatska neutralnost, energetska stabilnost i očuvanje životne sredine prioriteti. Zaštita životne sredine kao jedna od glavnih tema EU, često je neodvojiva od energetike. Ipak, Rumunija se može pohvaliti i na tom polju, s obzirom da je isprepletena velikim zaštićenim područjima i najdužim delovima Karpata, a veliki je zadatak prirodna bogatstva održati očuvanim.

Čak 30.000 hektara nalazi se pod zaštitom UNESCO-a, dok zemlja poseduje više od 70.000 hektara prašume. Dunav je neizostavan element u priči o prirodnim bogatstvima i energetici ove zemlje, s obzirom da predstavlja pogon tamošnjih hidroelektrana jer je više od trećine toka cele reke pozicionirano upravo na teritoriji Rumunije, dužinom od preko 1.000 kilometara. Kada je reč o nuklearnoj energiji, naš sagovornik Sebastijan Burduž, ministar energetike Rumunije, rekao nam je nešto više o planovima zemlje na polju energetike, pa i nuklearne energije, s obzirom da se i Srbija polako okreće istoj i ispituje kako teče vođenje nuklearnih elektrana, naročito u obližnjim zemljama.

U FOKUSU:

Možete li nam predstaviti energetski miks Rumunije? Koliko su ugalj i gas značajni u energetskom sektoru i da li postoje planovi za smanjenje njihove upotrebe?

– Trenutni energetski miks Rumunije oslanja se na raznovrsne domaće resurse, pri čemu ključnu ulogu imaju obnovljivi izvori energije, prirodni gas u kombinaciji sa vodonikom i nuklearna energija. Rumunija se nalazi na putu dekarbonizacije svoje ekonomije, u cilju ostvarivanja ključnih energetskih i klimatskih ciljeva do 2030. godine, koji su definisani Nacionalnim planom za energiju i klimu (NECP) i Nacionalnim planom oporavka i otpornosti (NRRP). Stoga, trudimo se da intenzivno radimo na procesu elektrifikacije, razgrađivanju zastarelih termoelektrana na ugalj, i povećanju udela energije iz obnovljivih izvora, uz poboljšanje energetske efikasnosti. Kako bi podržala ove planove, Rumunija je preduzela niz konkretnih koraka. Pre svega, postepeno ukidanje upotrebe uglja do 2032. godine igra značajnu ulogu u postizanju klimatskih ciljeva, što prati paralelno razvijanje kapaciteta za proizvodnju energije sa niskim emisijama ugljenika, uz naravno neophodnu prateću infrastrukturu. Nacionalni plan oporavka i otpornosti predviđa ulaganja u nove kapacitete za proizvodnju 950 MW električne energije iz obnovljivih izvora, pretežno solarne i vetroenergije, sa raspoloživim budžetom od 460 miliona evra. Pored toga, kroz Fond za modernizaciju planira se izgradnja dodatnih 10 GW vetro i solarne energije do kraja 2030. godine. Da bi se olakšala privatna ulaganja u obnovljive izvore energije, naše Ministarstvo energetike je uvelo Ugovore o razlici (CfD), koji će osigurati dugoročno predvidljive prihode za nove proizvođače energije, dok će istovremeno doprineti smanjenju cena na tržištu, zahvaljujući povećanju količine energije u opticaju. Možemo reći da su CFD ugovori alat koji se koristi kako bi se u ovom slučaju podstakla ulaganja u obnovljive izvore energije. CFD ugovori omogućavaju proizvođačima energije da dobiju fiksnu cenu za električnu energiju koju proizvedu, nezavisno od trenutnih fluktuacija na tržištu. Na taj način, proizvođač ima sigurnost u prihodima, što im olakšava planiranje i ulaganje u nove projekte.

Koji veliki projekti obnovljivih izvora su u planu za naredni period?

Foto-ilustracija; Unsplash (brice-cooper)

– Rumunija teži da poveća udeo obnovljivih izvora energije u svom energetskom miksu, sa ciljem da do 2030. godine čine najmanje 38,3 odsto ukupne potrošnje energije. Jedan od najambicioznijih planova Rumunije je da do kraja tekuće decenije postane prva zemlja na Crnom moru sa postrojenjima za proizvodnju vetroenergije na moru. Reč je o velikom objektu koji može iskoristiti potencijal koji do sada nije korišćen. Energetski prioriteti zemlje usmereni su dakle na nove investicije koje će povećati doprinos obnovljivih izvora energije u energetskom miksu, sa fokusom na Crno more, skladištenje električne energije velikih razmera i korišćenje vodonika.

Kada je Rumunija počela da koristi nuklearnu energiju i možete li nam dati uvid u njeno trenutno stanje?

– Prošle godine, na COP28, više od 20 zemalja sa četiri kontinenta potpisalo je zajedničku deklaraciju sa ciljem utrostručenja globalne proizvodnje nuklearne energije do 2050. godine. U Evropskoj uniji nuklearna energija trenutno pokriva približno četvrtinu ukupne proizvodnje električne energije, sa oko 100 operativnih reaktora. Osim toga, više od 35 novih reaktora je planirano ili je već u fazi izgradnje. zadovoljavajući oko 20 odsto njenih energetskih potreba. Predstavljaju jedne od najefikasnijih reaktora u svetu, zbog čega Rumunija nastavlja da razvija svoj nuklearni kapacitet kroz planiranu izgradnju trećeg i četvrtog bloka na lokaciji Černavoda, čije se puštanje u rad očekuje do 2031. godine. Osim toga, posvetili smo se nuklearnim inovacijama kroz razvoj malih modularnih reaktora (SMR), posebno u regijama koje se suočavaju sa postepenim ukidanjem uglja. SMR tehnologija donosi brojne prednosti, uključujući niže troškove i kraće rokove izgradnje, i na kraju krajeva veću efikasnost. Upravljanje nuklearnim otpadom ostaje ključno pitanje nuklearnog programa. Rumunija, kao i druge zemlje sa razvijenom nuklearnom infrastrukturom, usmerava značajna sredstva i stručnost ka sigurnom zbrinjavanju nuklearnog otpada, zbog čega je međunarodna saradnja u ovoj oblasti od suštinskog značaja za održivost nuklearne energije u budućnosti.

Intervju vodila: Milica Vučković

Intervju je objavljen u Magazinu Energetskog portala ENERGETSKA TRANZICIJA