Zavod za zaštitu prirode Srbije i Regionalna kancelarija za istočnu Evropu i Centralnu Aziju Međunarodne unije za zaštitu prirode IUCN, organizovali su 9. maja Svečanu akademiju u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti u Beogradu, povodom obeležavanja 70 godina rada i institucionalne zaštite prirode u Srbiji i svetu.
Za sedam decenija postojanja Zavoda, čijim osnivanjem započinje institucionalni rad u zaštiti prirode Srbije, zaštićeno je 7,48 odsto teritorije.
Zavod delatnost zaštite i unapređenja prirodne baštine realizuje kroz aktivnosti kao što su zaštita – 459 područja: pet nacionalnih parkova, 18 , 20 predela izuzetnih odlika, 68 rezervata prirode, 307 spomenika prirode, četiri zaštićena staništa i 37 prirodnih prostora oko spomenika kulture i mesta od istorijskog značaja, koja su zaštićena po starim zakonima i predstavljaju predmet revizije.
Prema važećem prostornom planu do 2020. predviđeno je da se pod zaštitom države nađe 10 procenata, što je oko 306.000 hektara.
Najveći deo, u odnosu na ukupnu zaštićenu površinu, zauzimaju parkovi prirode 296.285,74 hektara, i to: „Stara planina”, „Golija”, Zlatibor”, „Radan”… Nacionalni parkovi od kojih je najveći po površini NP „Đerdap”, a najstarija „Fruška gora”, prostiru se na 123.663,44 hektara.
Ove godine bi trebalo da bude proglašen Nacionalni park „Kučaj – Beljanica” sa sedištem u Despotovcu
Inače, prostor Kučaj – Beljanica je odavno prepoznat kao prirodno nasleđe Srbije, tako da trenutno na ovom prostoru ima više zaštićenih pojedinačnih lokaliteta kao što su šumski rezervat Vinatovača, Lazarev kanjon, vodopad Prskalo i mnogi drugi.
Predeli izuzetnih odlika zauzimaju 18,22 odsto teritorije, specijalni rezervati prirode 8,47 odsto, dok svaka od preostalih kategorija zauzima ispod jedan od ukupno zaštićene površine.
Na osnovu predloga zavoda, kao prirodne retkosti, strogo zaštićeno je 1.735 biljnih i životinjskih vrsta, a još 853 vrste biljaka i životinja je pod zaštitom države. Realizuju se akcije na terenu u cilju očuvanja vrsta kao što su uspostavljanje hranilišta za beloglave supove i medvede, monitoring divokoze, zatim sova na Staroj planini i medveda na Goliji, očuvanje staništa retkih biljnih vrsta kao što su divlji božuri, kukurjak, kockavica, venerina vlas.
Zavod je do sada zaštitio oko 80 objekata geonasleđa, uglavnom speleološkog karaktera. Pre tri godine prvi put je napravio iskorake i van granica naše zemlje, pokrenuvši istraživanja područja manastira Hilandar na Svetoj Gori.
Sastavljanje Crvenih lista i Crvenih knjiga jedan od preduslova realizacije aktivnih mera zaštite biodiverziteta, tako da je angažovanje na ovom polju i dalje u vrhu prioriteta rada zavoda.
Važna je i međunarodna saradnja s organizacijama za zaštitu prirode. Za Emerald mrežu, panevropsku mrežu zaštićenih prirodnih dobara, zavod je izdvojio 61 područje ili 11,54 odsto teritorije Srbije. Za program Uneska „Čovek i biosfera”, na osnovu predloga zavoda, proglašen je 2001. godine prvi rezervat biosfere u Srbiji „Golija – Studenica”.
Ustanovljena je i nacionalna ekološka mreža i priprema za NATURA 2000, mrežu evropskih zaštićenih područja kao deo nacionalnih nastojanja vezanih za pregovaračko poglavlje 27 za pristupanje Evropskoj uniji.
Zavod za zaštitu i naučno proučavanje prirodnih retkosti NR Srbije bio je naziv ustanove osnovane 30. aprila 1948. godine s ciljem da obavlja delatnost zaštite i unapređenja prirodne baštine naše zemlje.