Novinarka Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), Milica Šarić, proglašena je danas za najbolju mladu novinarku 2016. godine, po oceni žirija koji dodeljuje nagradu Evropske unije (EU) za istraživačko novinarstvo u Srbiji.
Šarićeva je ovu nagradu dobila za istraživanje o izgradnji novog bloka termoelektrane Kostolac B i proširenje kopa uglja Drmno za koje je Srbija uzela kredit od kineske Eksim banke i gde će se nastaviti sa proizvodnjom električne energije sagorevanjem lignita.
– Ovo istraživanje skreće pažnju na to kako je ova investicija u potpunom skladu sa inostranim, zakonima NR Kine i u neskladu sa domaćim. Ovo istraživanje Milicu svrstava u najbolje po svakom kriterijumu i zavredela je nagradu i van kategorije mladosti – rekla je predsednica žirija, novinarka Ljubica Gojgić na dodeli nagrada.
Nagrada u kategoriji „najbolja priča mladog istraživačkog novinara“ ove godine dodeljena je prvi put.
Ovo je treća nagrada za novinare CINS-a u proteklih mesec dana, nakon što je redakcija dobila European Press Prize za seriju tekstova o korupciji i organizovanom kriminalu, dok su Nezavisno udruženje novinara Srbije i Američka ambasada nagradili istraživanje Anđele Milivojević o plagiranom doktoratu Jorgovanke Tabaković kao najbolju online istraživačku priču godine.
Osim Milici Šarić, dodeljene su još dve nagrade EU. Prvu nagradu za istraživačko novinarstvo dobila je novinarka Vojvođanskog istraživačko-analitičkog centra (VOICE) Maja Živanović, za seriju tekstova o poslovanju i dugovima društvenog preduzeća Novi Sad Gas. Drugu nagradu je dobio novinar Dragan Gmizić, za dokumentarni film „Ravnica bez ptica“, realizovan u okviru Greenfield Produkcije, emitovan na TV N1 u avgustu 2016.
Konkurs je bio otvoren za istraživačke priče, objavljene 2016. godine, o društvenim temama u vezi sa zloupotrebom moći i osnovnih ljudskih prava, korupcijom i organizovanim kriminalom u Srbiji, a sa kojima javnost na drugi način ne bi bila upoznata.
Nagradu je ustanovio Generalni direktorat za proširenje Evropske komisije u skladu sa Strategijom za proširenje EU „koja prepoznaje izraženu potrebu za obezbeđivanjem slobode govora u medijima, kao i za podršku istraživačkom novinarstvu u praćenju reformskog procesa i održavanju istorijskog zamajca ka pridruživanju EU“.
Izvor: www.cins.rs