U Zagrebu će u ponedeljak, 3. aprila biti svečano obeležen početak projekta tehničke pomoći “Jačanje inspekcije zaštite životne sredine radi efikasne kontrole praćenja kvaliteta vazduha i sistema trgovanja emisionim jedinicama staklene bašte, kako bi se postigao bolji kvalitet vazduha u Republici Hrvatskoj”.
Projekat će doprineti poboljšanju praćenja kvaliteta vazduha i sistema trgovanja emisionim jedinicama gasova s ciljem ublažavanja klimatskih promena i poboljšanja celokupnog stanja životne sredine i smanjenja zagađenja vazduha u Republici Hrvatskoj. Korisnik projekta je Uprava za inspekcijske poslove Ministarstva zaštite životne sredine i energetike, a projekat sprovodi Ekonerg – institut za energetiku i zaštitu životne sredine d.o.o.
Projekat je pokrenut sa ciljem unapređenja inspekcije zaštite životne sredine za efikasan nadzor praćenja kvaliteta vazduha i svih subjekata prema obavezama u sistemu trgovanja emisionim jedinicama staklene bašte kako bi se postigao bolji kvalitet vazduha u ovoj zemlji. Vrednost projekta je 425.000 evra, pri čemu se 90% ugovorenog iznosa finansira iz programa IPA 2013 Evropske unije za Hrvatsku, a 10% predstavlja nacionalno sufinansiranje. Projekat traje 16 meseci sa početkom sprovođenja od 20. februara 2017. godine.
Uz glavnog korisnika projekta, inspekciju zaštite životne sredine Uprave za inspekcijske poslove Ministarstva zaštite životne sredine i energetike, ciljne grupe projekta su i Uprava za klimatske aktivnosti, održivi razvoj i zaštitu vazduha, tla i mora Ministarstva zaštite životne sredine i energetike te Hrvatska agencija za okolinu i prirodu. Uz nadležna tela, ciljne grupe projekta su i predstavnici industrijskog sektora te akreditovani verifikatori.
Tokom sprovođenja projekta, biće sprovedena analiza i izrađeno izveštaj o trenutnom stanju u Republici Hrvatskoj u vezi sa praćenjem kvaliteta vazduha i sistemom trgovanja emisionim jedinicama staklene bašte; izrađen Priručnik za inspektore i ciljne grupe za sprovođenje propisa o praćenju kvaliteta vazduha i sistema trgovanja emisionim jedinicama staklene bašte; dizajniran i sproveden program obuke za sve uključene ciljne grupe te ojačani kapaciteti inspekcije zaštite životne sredine kroz radionice i putem dve studijske poseteu države članice Evropske unije.
Za potrebe dodatne edukacije i održivosti projekta, biće snimljen film o ulogama pojedinih ciljnih grupa projekta i postupanju inspektora zaštite životne sredine prilikom kontrole sprovođenja u području praćenja kvaliteta vazduha i trgovanja emisionim jedinicama staklene bašte.