Bez zdravog zemljišta nema zdrave hrane – kako da ga sačuvamo od zagađenja

Pesticidi u voću i povrću, živa u tunjevini, teški metali u krompiru ili crnoj čokoladi – samo su neki od primera koji su nas u prethodnom periodu naterali da se zapitamo kakva se hrana proizvodi ne samo u Srbiji, već u čitavom svetu i šta možemo da učinimo da vodu, vazduh i zemljište zaštitimo od zagađenja. Stručnjaci kažu da je zagađenje zemljišta u našoj zemlji ozbiljan problem, ali da je ono i dalje povoljno za proizvodnju zdravstveno bezbedne hrane.

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Zagađenje zemljišta je posledica industrijske aktivnosti, urbanizacije, intenzivne poljoprivrede i neadekvatnog upravljanja otpadom. Sa ovim problemom suočavaju se i mnogo razvijenije zemlje od Srbije.

U zavisnosti od regiona, razlikuje se i zagađenje zemljišta. U okolini Bora i Majdanpeka, kažu stručnjaci, rudarska i metalurška industrija ostavljaju značajne količine teških metala u zemljištu. Osim toga, rudarske aktivnosti doprinele su degradaciji zemljišta i okolnih ekosistema.

Zemlje jugoistočne Evrope, kaže, suočavaju se sa visokim nivoima zagađenja zemljišta, dok je situacija u zapadnoevropskim zemljama nešto bolja.

Procenjuje se da se između 60 i 70 odsto evropskog poljoprivrednog zemljišta ne može označiti kao zdravo, najviše zbog gubitka humusa i erozije.

Foto-ilustracija: Unsplash (Bence Balla-Schottner)

U ovom trenutku jako je važno da se domaći poljoprivrednici podrže u zaokretu ka regenerativnim praksama koje će unaprediti zemljište.

Promena navika pojedinca može da smanji zagađenje zemljišta

Edukacija i svest građana o pravilnom upravljanju otpadom i zaštiti životne sredine su ključni za očuvanje kvaliteta zemljišta. Kao pojedinci možemo doprineti manjem zagađenju ovog resursa. Za početak trebalo bi manje da bacamo hranu.

Srbija ima Zakon o zaštiti zemljišta, ali je problem u poštovanju regulativa

Srbija je 2015. donela Zakon o zaštiti zemljišta, čime je postala prva u regionu i šire u uspostavljanju regulative u ovoj oblasti. U našoj zemlji vodi se i Katastar kontaminiranih lokacija zemljišta pri Agenciji za zaštitu životne sredine.

U EU, navodi, postoje razvijeni sistemi za monitoring kvaliteta zemljišta, dok Srbija još radi na unapređenju kapaciteta za praćenje i analizu stanja zemljišta. Nedostatak podataka o kvalitetu zemljišta otežava donošenje informisanih odluka o zaštiti i rehabilitaciji ovog resursa.

Izvor: RTS

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti