Završetak Konferencije Ujedinjenih nacija o biodiverzitetu (COP16) u Kolumbijskom gradu Kali označava važan trenutak u globalnoj inicijativi za očuvanje biodiverziteta.
Usvajanje sporazuma koji predstavlja značajan korak napred u deljenju koristi dobijenih iz genetskih informacija prirodnog sveta, bio je rezultat ovog okupljanja. Poznat kao sporazum o digitalnoj sekvenci informacija (DSI), obavezuje kompanije iz različitih industrijskih sektora, uključujući farmaceutski i agroindustrijski, da ekonomski doprinesu osnivanju „Kali fonda“, kojim će upravljati Ujedinjene nacije, i čiji je cilj direktno finansiranje projekata koji podržavaju očuvanje i održivo korišćenje biodiverziteta širom sveta.
Sporazum predviđa da kompanije doprinesu sa jedan odsto svog profita ili 0,1 odsto svojih prihoda fondu, što bi moglo generisati milijarde dolara za očuvanje biodiverziteta. Ova inicijativa proširuje obaveze definisane Globalnim okvirom za biodiverzitet Kunming-Montreal, koji je usvojen pre dve godine s ciljem zaustavljanja i obrtanja trenda gubitka biodiverziteta, objašnjeno je dalje na sajtu UNEP-a.
Pročitajte još:
- Biogradska gora dragulj prirode, treba je zaštititi
- Dalekovodi duž Dunava bezbedniji za ptice
- Hoće li svet uspešno zaštititi 30 odsto Zemljine površine do 2030. godine?
DSI se koristi u širokom spektru industrija, uključujući farmaceutsku, prehrambenu, zdravstvenu, poljoprivrednu biotehnologiju i kozmetiku. Izvori genetskih informacija su raznoliki, biljke, životinje, bakterije i gljive. Nekada bi istraživači sakupljali žive uzorke iz prirodnih staništa poput koralnih grebena, međutim, zahvaljujući tehnološkom napretku i dostupnosti obimnih online baza podataka, pristup ovim genetskim sekvencama postao je znatno lakši, iako pristup još uvek nije u potpunosti otvoren za sve.
Fondovi prikupljeni kroz ,,Kali fond“ biće raspoređeni u skladu sa biodiverzitetom svake zemlje, reflektujući njihov doprinos globalnom skladištu genetskih podataka, prema rečima Nevila Eša, direktora Svetskog centra za praćenje očuvanja životne sredine Programa Ujedinjenih nacija.
Energetski portal