Uredbom o proglašenju Parka prirode ,,Golija’’, koju je usvojila Vlada Srbije, povećana je površina koja je pod zaštitom na ukupno 75.838 hektara.
Kako je navedeno, preuzete su aktivnosti sa ciljem izvršavanja revizije režima zaštite kako bi se bilje upravljalo i uspostavilo kontiunirano funkcionisanje Parka prirode, ali i Rezervata biosfere. Ovo je učinjeno imajući u vidu promenu nacionalnih propisa koji regulišu oblast životne sredine i prirode, proces usaglašavanja sa propisima Evropske unije, kao i primedbe i preoruke Međunarodnog savetodavnog komiteta.
Nakon saglasnosti Savetodavnog odbora UNESCO-a, korigovane su zone u Rezervatu biosfere, pokrenuta je procedura za promenu, odnosno reviziju režima zaštite u Parku prirode.
Izvršena je revizija spoljnih granica i granica režima zaštite I i II stepena u okviru Parka prirode „Golijaˮ, na osnovu čega je prvi režim zaštite povećan sa 553,8 hektara na 763.3 hektara, drugi sa 3.883,1 hektar na 4.457,49 hektara, dok je treći smanjen sa 70.746,1 hektar na 70.618,15 hektara.
Pročitajte još:
- Hoće li svet uspešno zaštititi 30 odsto Zemljine površine do 2030. godine?
- Prirodna obnova semena Pančićeve omorike još uvek je enigma za naučnike
- Srbija se posvećuje održivom gazdovanju šumama – FOREST EUROPE konferencija
Ovo područje bogato je šumskim pokrivačem, a posebno bukovim šumama. Kada je reč o flori ukupno, Golija obuhvata oko 900 taksona biljnog sveta, a takođe ima i endemične i ugrožene vrste. Jedna takva je endemična drvenasta vrsta planinskog javora (Acer heldreichii). Južne padine prekrivene su livadama i pašnjacima.
Lepotu prirode krase jezera poput Dajićkog jezera, tu su i Ljute livade, zatim Bojevo brdo, Jankov kamen, Crna reka, Bele vode, Brusničke šume i drugi značajni predeli.
Energetski portal