Srbija je među “zemljama rasipnicama” jer je potrošnja struje oko tri i po puta veća od evropskog proseka. Stručnjak projekta USAID-a ,,Bolja energija” Marko Filipović, savetuje građanima racionalizaciju potrošnje u skladu sa potrebama. Praktično, kaže, treba da u domaćinstvima uključujemo veš-mašinu i bojler tokom jeftinije tarife, kada možemo da smanjimo potrošnju i do tri puta. Primenom svih mera energetske efikasnosti u zgradama, ističe, može da se uštedi i do 40 odsto energije.
Samo stambene zgrade u Srbiji utroše trećinu električne energije, pokazao je ,,Energetski kalkulator” projekta ,,Bolja energija” USAID-a. Štednja energije je, međutim, prioritet, a na to je posebno ukazala poslednja energetska kriza.
Marko Filipović, gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a, rekao je da se najviše struje, 70 odsto, troši na zagrevanje i klimatizaciju domaćinstva, ali i na korišćenje uređaja.
,,Primenom svih mera energetske efikasnosti u zgradama, može da se uštedi 40 odsto energije”, ističe Filipović.
Prema podacima iz projekta, kaže, može se prilično uštedeti na racionalnom korišćenju uređaja, poput bojlera koji treba da se uključuje za vreme jeftinije tarife, odnosno noću, kada se ostvaruju ogromne uštede – čak tri puta.
Pročitajte još:
- Mogu li krediti za obnovu krovova, fasada i liftova rešiti dugogodišnje probleme stanara
- Uručeni prvi ugovori građanima Zemuna za energetsku sanaciju domaćinstava
- Srbija posvećena zelenoj tranziciji: 45 odsto energije iz obnovljivih izvora do 2030.
Poklopac za šerpe i led sijalice
Govoreći o upotrebi veš-mašine, Filipović kaže da se treba koristiti u kraćim intervalima, odnosno da se podesi da radi na nižoj temperaturi, kao i da se uključuje u periodu od 22 sati do 8 sati.
,,Postoje i savremene veš-mašine koje imaju tajmere sa odloženim startom, da bi se uključile u periodu kada je jeftinija struja”, navodi Filipović.
Prilikom kuvanja, kaže, ušteda može da se ostvari kada koristimo poklopace za šerpe i lonce.
Filipović dodaje da se može i na osvetljenju uštedeti, ako koristimo led sijalice, u zgradama i do 80 odsto, kao i senzorsko paljenje uz led tehnologiju.
,,Savet građanima je racionalizacija potrošnje, u skladu sa njihovim potrebama. Mora da se razmisli kada se i kako koriste uređaji. Sve to utiče na značajno manju potrošnju energije i računa za struju”, ukazuje Filipović.
Izvor: RTS