Oko dve trećine lokalnih samouprava u Srbiji subvencioniše poljoprivredu iz svog budžeta. Stručnjaci apeluju da se izdvajanja uvećaju, jer kako kažu, lokalne vlasti mogu da prepoznaju i unaprede proizvodnju u svom kraju.
Iz gradskog budžeta od gotovo sedam milijardi dinara u oranicama plodne Mačve završi 120 miliona. Najtraženije su subvencije za kupovinu traktora.
,,Sve mere su kreirane u saradnji sa poljoprivrednim proizvođačima i osluškivanjem njihovih potreba. Na teritoriji grada Šapca registrovano je oko 10.000 poljoprivrednih gazdinstava, od toga prosečno godišnje 1.000 gazdinstava iskoriste podsticajna sredstva grada“, rekao je Zoran Miletić, član gradskog veća grada Šapca.
Neke opštine osnovale su agencije čiji je posao da prave programe i raspisuju javne pozive za podsticaj poljoprivrede.
,,Za meru fizičke investicije je uvek najveće interesovanje i dajemo subvencije za osiguranje poljoprivredne proizvodnje i ono što je u zadnje dve godine vrlo popularno to je kupovina seoske kuće sa okućnicom“, napominje Biljana Zec Radosavljević, savetnik za poljoprivredu u opštini Inđija.
Stručnjaci kažu da bi lokalne samouprave trebalo više da ulažu u brendiranje prehrambenih proizvoda kako bi mogli da se plasiraju kroz lokalnu ugostiteljsku i turističku ponudu.
Pročitajte još:
- RASPISAN JAVNI POZIV ZA PREMIJU ZA MLEKO ZA DRUGI KVARTAL 2024. GODINE
- ZAKLJUČEN SPORAZUM O MEĐUSOBNOJ SARADNJI U OBLASTI POLJOPRIVREDE IZMEĐU MINISTARSTVA I UDRUŽENJA POLJOPRIVREDNIKA
- OBEZBEDITI PREDVIDIVOST ZA DOMAĆE POLJOPRIVREDNIKE
,,Do nas kao potrošača ti proizvodi stižu kao neoznačeni i proizvodi standardnog kvaliteta i nisu praktično valorizovani, tako upravo naš zadatak je da pomognemo lokalnim samoupravama u uspostavljanju tržišnih lanaca“, rekao je Vlado Kovačević sa Produktne berze.
Poljoprivrednici koji dobiju subvencije na lokalu, gube pravo na podsticaje za iste namene koje dodeljuje Ministartvo poljoprivrede.
,,Lokalna samouprava na osnovu svoje specifičnosti može da kreira mere identične kao na nacionalnom nivou – da pruži veći nivo podrške. Jedini problem u toj situaciji jeste novac koji se izdvaja kod različitih opština“, ističe Aleksandar Bogunović iz PKS.
U Naledu kažu da bi trebalo više raditi na vidljivosti lokalnih subvencija kako bi do njih stigli proizvođači iz osetljivih grupa, mladi, žene i oni koji rade u teško pristupačnim predelima.
Izvor: RTS