Prema podacima za prošlu godinu dve globalne kompanije potrošile su više električne energije od mnogih država. Gugl i Majkrosoft potrošili su 48 teravat sati (TWh) električne energije tokom 2023. godine, od kojih je svaka po 24, premašivši potrošnju u više od 100 zemalja, pokazalo je novo istraživanje.
Istovremeno oni su vodeće tehnološke kompanije koje zagovaraju obnovljivu energiju kao održiv izvor za svoje sofisticirane inovacije.
Analiza Majkla Tomasa, podeljena na mreži X, tvrdi da su i Gugl i Majkrosof trošili istu količinu energije kao Azerbejdžan, čiji se BDP procenjuje na 78,7 milijardi dolara. Guglov prihod u 2023. iznosio je 307,4 milijarde dolara, a od Majkrosofta 211,9 milijardi dolara.
Prema podacima tehnološki giganti troše više energije od Islanda, Gane, Dominikanske Republike i Tunisa, a svaka od ovih zemelja potroši po 19 TWh, dok je Jordan potrošio 20 TWh. Libija (25 TWh) i Slovačka (26 TWh) potrošile su nešto više električne energije.
Veliku potrošnju beleži i Srbija, koja je prošle godine potrošila 31 TWh.
Ove kompanije imaju data centre koji troše energiju kako bi njihovi cloud servisi funkcionisali, uključujući i njihove napore veštačke inteligencije (AI). Data centri koriste mnogo energije i vode za hlađenje. Potrošnja energije verovatno je porasla s obzirom na to da su obe kompanije potpuno prešle na AI, prenose svetski mediji.
Pročitajte još:
- MOGUĆNOSTI VEŠTAČKE INTELIGENCIJE U ZAŠTITI ŽIVOTNE SREDINE
- NOVA ERA VEŠTAČKE INTELIGENCIJE – I ŠTA TO ZNAČI ZA DATA CENTAR SEGMENT
- MEJLOVI ZAGAĐUJU OKOLINU, KAKO TO PROMENITI
Kako se AI razvija i postaje sofisticiraniji, raste i potreba za više energije, koja još uvek u mnogim zemljama u velikom postotku dolazi iz sagorevanja fosilnih goriva. Veštačka inteligencija kako bi generisala odgovore, troši dosta više energije od uobičajenih pretraga na internetu.
Prema izveštaju globalne finansijske insitucije „Goldman Sachs“ sa sedištem u Njujorku, upit ChatGPT-u zahteva skoro deset puta više električne energije nego upit Gugl pretrage. Njihovi analitičari procenjuju da će potražnja za električnom energijom centara podataka porasti za 160 odsto do 2030. godine, dok centri podataka širom sveta trenutno troše jedan do dva odsto ukupne potrošnje električne energije.
„Goldman Sachs“ navodi kako Evropa treba preko jedan bilion dolara da pripremi svoju elektroenergetsku mrežu za veštačku inteligenciju.
„U proteklih 15 godina, evropska potražnja za električnom energijom teško je pogođena nizom šokova: globalna finansijska kriza, pandemija COVID-a i energetska kriza izazvana dešavanjima u Ukrajini. Ali takođe je trpela zbog sporijeg od očekivanog uzleta elektrifikacije i kontinuirane deindustrijalizacije evropske ekonomije. Kao rezultat toga, od vrhunca 2008. godine, potražnja za električnom energijom je kumulativno opala za gotovo 10 odsto“, navode oni.