Emisije u okviru Sistema za trgovinu emisijama EU (EU ETS), u prošloj godini zabeležile su najveće smanjenje od 2005. godine, kada je ETS i pokrenut. Prema podacima Evropske komisije, glavni doprinos dao je energetski sektor u okviru kojeg je ostvaren značajan napredak prema dekarbonizaciji.
Države članice Evropske unije, u aprilu ove godine objavile su informacije koje su pokazale da je došlo do smanjenja emisija od 15,5 odsto u 2023, u poređenju sa nivoima iz 2022. godine. Kada se u obzir uzme početak, rezultat je da su emisije ETS-a u ovom trenutku za preko 45 odsto ispod nivoa u odnosu na 2005. godinu.
Sadašnji trend smanjenja ukazuje na dobar put da se ostvari postavljen cilj za 2030. godinu – smanjenje od 62 odsto.
Treba istaći da je u energetskom sektoru ovakvo smanjenje ostvareno zbog značajnog povećanja udela obnovljivih izvora energije u proizvodnji električne energije, a ujedno smanjenja upotrebe uglja i gasa. Prvenstveno se misli na energiju vetra i sunca.
Pored ova dva obnovljiva izvora, svoj doprinos dale su i hidro i nuklearna energija, mada značajno manji.
Kada je reč o drugim sektorima, energetski intenzivni industrijski sektori smanjili su emisije za oko sedam odsto, dok je vazduhoplovstvo smanjilo za oko 10 odsto u odnosu na 2022. godinu. U industrijskom sektoru rezultat je postignut uglavnom usled smanjene proizvodnje, a ujedno uz povećanje njene efikasnosti, što je vidljivo kod proizvodnje cementa, gvožđa i čelika.
Pročitajte još:
- UVOĐENJE MEHANIZMA ZA PREKOGRANIČNO PRILAGOĐAVANJE UGLJENIKA – ZAŠTO SISTEM ZA TRGOVINU EMISIJAMA EU NIJE BIO DOVOLJAN?
- DOKLE JE STIGLA PRIMENA MEHANIZMA PREKOGRANIČNOG USKLAĐIVANJA UGLJENIKA – CBAM
- MOGU LI EMISIJE METANA DA SE USKLADE SA KLIMATSKIM CILJEVIMA DO 2030. GODINE
Prisećanja radi, EU ETS ima za cilj da smanji emisije gasova staklene bašte. To se postiže tako što kompanije koje se nalaze u sektorima koji su obuhvaćeni Sistemom trgovina emisijama, dobijaju određena ograničenja u pogledu koliko emisija mogu da emituju. Kroz godine, granica dozvoljenih emisija se smanjuje, sve dok se ne bude postigao postavljeni cilj.
Kako bi se kompanije motivisale, postoji važan deo – trgovina emisijama. Naime, ukoliko jedna kompanija smanji svoje emisije, odnosno ne dostigne dozvoljenu granicu, ostatak može da proda drugoj kompaniji kojoj su potrebne.
Obnovlji izvori energije svoj uspeh pokazale su i izvan EU ETS-a, te su u 2023. godini globalno činili 86 odsto svih novih energetskih postrojenja, podaci su koje je iznela Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA).
Katarina Vuinac