EU regulativa koja će regulisati i definisati aktivnosti Mehanizma prekograničnog usklađivanja ugljenika – CBAM verifikacije i neophodne kvalifikacije za akreditaciju CBAM verifikatora, trenutno je u pripremi, a njeno usvajanje očekuje se u poslednjem kvartalu 2024. godine.
Prema rečima Dušana Stokića, rukovodioca Centa za životnu sredinu, tehničke propise, kvalitet i društvenu odgovornost, u tranzicionom periodu, primena CBAM regulative verifikacija izveštaja o specifičnim ugrađenim emisijama nije obavezna, ona može da se koristi kao eventualni dodatni vid garancije pouzdanosti i validnosti izračunatih ugrađenih emisija, navodi se na sajtu Privredne komore Srbije.
,,Međutim, od 1. januara 2026. godine, kada počinje definitivni period primene CBAM regulative, verifikacija CBAM izveštaja postaje obavezna za sve izvoznike roba koje podležu ovim propisima i zato je od velike važnosti da svi budu upoznati sa uslovima za akreditaciju CBAM verifikatora koji će obavljati ovu odgovornu funkciju, kao i sa relevantnim registrom akreditovanih verifikatora za koji se očekuje da bude javno dostupan’’, naglašava Stokić.
Regulativa će obuhvatiti dva implementaciona akta, u skladu sa članovima 8. i 18. CBAM Uredbe, za principe verifikacije i usklađivanje opsega verifikacije između EU ETS i CBAM, i, drugo, delegirani akt u skladu sa članom 18 CBAM Uredbe koja će precizirati uslove za akreditaciju verifikatora.
Pročitajte još:
- UVOĐENJE MEHANIZMA ZA PREKOGRANIČNO PRILAGOĐAVANJE UGLJENIKA – ZAŠTO SISTEM ZA TRGOVINU EMISIJAMA EU NIJE BIO DOVOLJAN?
- KAKO ĆE NOVI MEHANIZAM EU ZA SMANJENJE GHG EMISIJA (CBAM) UTICATI NA SRPSKU PRIVREDU
- OBUKE ZA DOMAĆU INDUSTRIJU O MEHANIZMU PREKOGRANIČNOG USKLAĐIVANJA UGLJENIKA (CBAM)
Prisećanja radi, Evropski parliament i Savet Evropske unije, 10. maja 2023. godine potpisali su CBAM Uredbu (EU) a 1. oktobra je na snagu stupio tranzicioni period. Prvi kvartalni izveštaji treba da se podnesu do 31. januara ove godine. Detaljne informacije o načini izveštavanja i pravilima tokom tranzicionog perioda navedene su u Uredbi o sprovođenju (EU). Postoje i dodatna uputstva, kao što je ono za uvoznike robe koja se obuhvata CBAM, kao i ona za proizvođače iz trećih zemalja.
U početku primene, CBAM će se odnosi na uvoz određene robe čija proizvodnja doprinosi najvećim emisijama ugljenika. Reč je o sledećim sektorima: cement, gvožđe, čelik, aluminijum, đubrivo, električna energija i vodonik.
Uvođenje ovog Mehanizma ima za cilj da se tržište Evropske unije zaštiti od uvoza onih proizvoda koji sadrže visok ugljenični otisak, dok u isto vreme podstiče kompanije u zemljama izvan unije da kontrolisano proizvode emisije ugljenika.
Energetski portal