Nedavno je održan sastanak Radne grupe zadužene za praćenje projekta IPA 2017 „Dalji razvoj kapaciteta za energetsko planiranje“, kada je usvojen Nacrt Integrisanog energetskog i klimatskog plana (INEKP) Republike Srbije. Plan obuhvata period do 2030. godine, sa projekcijama do 2050. godine.
Teme sastanka uključivale su dve i po godine rada na dokumentu, tokom kojih su stručnjaci iz Ministarstva rudarstva i energetike, zajedno sa članovima radne grupe, savladavali brojne izazove i promene u energetici, a naročito ako se uzme period energetske krize i stanja u Evropi. Trebalo je osmisliti visoko postavljene, a opet ostvarive ciljeve.
Ključni ciljevi INEKP-a obuhvataju povećanje udela obnovljivih izvora energije (OIE) u proizvodnji električne energije na 45,2 odsto, poboljšanje energetske efikasnosti, i smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte za 40,3 odsto u odnosu na 1990. godinu. Plan predviđa i izgradnju novih proizvodnih kapaciteta, uključujući solarne i vetro elektrane ukupnog kapaciteta 3,4 GW, novu gasnu elektranu od 350 MW, te povećanje korišćenja toplotnih pumpi i električnih vozila, navodi se na sajtu Vlade Srbije
PROČITAJTE JOŠ:
- ŠTA DONOSI SPORAZUM O SLOBODNOJ TRGOVINI SRBIJA – KINA
- KINA UNAPREĐUJE TEHNOLOGIJU RECIKLIRANJA KAKO BI SE SUOČILA SA IZAZOVOM BATERIJA ZA NAPAJANJE
- ČETIRI KLJUČNE TAČKE DUGO OČEKIVANOG KLIMATSKOG SPORAZUMA SAD-KINA: NI REČI O SMANJENJU UPOTREBE UGLJA
Radna grupa je usvojila i Nacrt Izveštaja o strateškoj proceni uticaja INEKP na životnu sredinu, a sama grupa sastoji se od predstavnika iz više institucija – od Ministarstva rudarstva i energetike, relevantnih ministarstava i državnih institucija, javnih preduzeća, civilnog društva, do predstavnika Energetske zajednice, Evropske komisije, Delegacije EU u Srbiji, Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Japanske poslovne Alijanse.
Od implementacije ovih mera trebalo bi biti mnogo koristi, uključujući zdraviju životnu sredinu, povećanje BDP-a, kreiranje novih radnih mesta, sigurno snabdevanje energijom i veću dostupnost obnovljivih izvora energije, sve u skladu sa evropskim standardima.
Energetski portal