U Nemačkoj je održan drugi samit čiji je fokus sveobuhvatna fotonaponska strategija, koju je predstavio federalni ministar ekonomije i zaštite klime Robert Habek. Cilj samita jeste ubrzanje i povećanje solarne energije u Nemačkoj. U martu 2023. godine bio je održan i prvi fotonaponski samit.
Radi ostvarenja ciljeva ovih samita, potrebne su nove i dodatne mere o kojima se razgovaralo. Mere se prožimaju kroz jedanaest oblasti – od energetske politike do razvoja tehnologije. Neke od oblasti su poreski zakon, odnosno uklanjanje prepreka što se tiče trgovine fotonaponskih uređaja. Takođe, mere za povećanje kvalifikovanih radnika za proizvodnju i održavanje fotonaponskih sistema. Zatim pokrivanje domaće industrijske proizvodnje energijom iz obnovljivih izvora, pojačavanje učešća na primer opština u ovom procesu, u to je je uključena i finansijska pomoć, potom pojednostavljenje sertifikacije za veće krovne sisteme, i jedna od važnih mera – manji upliv birokratije.
Pročitajte još:
- NEMAČKA POZVALA DRŽAVE DA PREĐU NA OBNOVLJIVU ENERGIJU
- NEMAČKA PLANIRA IZGRADNJU PROBNE STAZE ZA BEŽIČNO PUNJENJE ELEKTRIČNIH VOZILA
- NEMAČKA SE POVLAČI IZ UGOVORA O ENERGETSKOJ POVELJI
Ministar polaže velike nade u strateški i energetski potencijal ovog obnovljivog izvora energije, jer je sunčeva energija daleko najveća, stabilna, povoljnija od ostalih i neograničena.
Kako je u saopštenju Ministarstva za ekonomiju i zaštitu klime navedeno, savezni ministar se pozvao na plan da do 2030. godine učešće obnovljivih izvora energije bude 80 odsto, sa instaliranim kapacitetom od 215 gigavati, i da bi ovde upravo fotonaponski uređaji trebalo da budu ključni za ostvarenje plana. On smatra da se izgradnja ubrzava jer je prošle godine bilo preko sedam gigavati, a privremeni cilj za tekuću godinu je 9 gigavati. Bilo je više mera, tendera, regulacija da bi se promovisali OIE, ali svaki sledeći samit treba da služi u otklanjanju ostalih prepreka.
Energetski portal