Hemikalije koje se koriste u proizvodnji toaletnog papira pronađene su u telima orka u Britanskoj Kolumbiji.
Naučnici Instituta za okean i ribarstvo (IOF), pripadnici Ministarstva poljoprivrede i hrane Britanske Kolumbije i Kanadsko odeljenje za ribarstvo i okeane analizirali su uzorke tkiva dvanaest kitova koji su se nasukali duž obale Britanske Kolumbije od 2006. do 2018. godine, navodi se u nedavnoj studiji. Kako se dalje ističe, otkrivene su toksične hemikalije u njihovim telima, upravo one koje se koriste za izradu toalet papira.
Ova supstanca koja je poznata pod nazivom 4-nonilfenol može da „komunicira“ sa nervnim sistemom i utiče na kognitivne funkcije, objasnili su autori ove studije.
„Ovo istraživanje je poziv za buđenje. Orke su ugrožena populacija i i te kako je moguće da upravo ove hemikalije utiču na smanjenje njihove populacije“, rekao je koautor dr Huan Hose Alava, glavni istraživač Instituta za okean i ribarstvo.
Pročitajte još:
- KITOVI DNEVNO PROGUTAJU OKO 10 MILIONA ČESTICA MIKROPLASTIKE
- DO 2050. U MORIMA VIŠE PLASTIKE NEGO RIBE
- VELIKI PROBLEM PLANETE – MORSKE ŽIVOTINJE SE HRANE NOVONASTALIM MEDICINSKIM OTPADOM
Supstanca 4-nonilfenol se često koristi u preradi celuloze i papira, kao i u preradi sapuna, deterdženta i tekstila. Istraživači navode da 4NP može da iscuri u okean preko postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i iz brojnih fabrika, gde ga unose manji organizmi, da bi kroz lanac ishrane stigao da kitova ubica.
„Vrlo malo se zna o rasprostranjenosti i zdravstvenim implikacijama 4NP, jer je proučavan kod nekoliko morskih sisara. Ova studija je prva koja je pronašla 4NP kod kitova ubica“, rekla je jedna od autora ove studije Kia Li.
Među hemikalijama istraživači su identifikovali i grupu jedinjena koja je poznata pod nazivom „zauvek hemikalije“ koje dugo „opstaju“ u životnoj sredini. Najčešće se koriste u materijalima za pakovanje hrane i brojnim tkaninama, a mnogi su zabranjeni u Kanadi.
Prenos sa majke na fetus
Istraživači su takođe otkrili da su se hemikalije prenele sa majke na fetus, što je još više alarmiralo naučnike. Kako navode istraživači, jedan od načina da se dalje širenje hemikalija spreči, jeste da Vlade zaustave proizvodnju istih. Oni dalje ističu da nisu samo kitovi ubice ugroženi, već i da te hemikalije mogu doći i u organizam drugih sisara kroz brojne morske plodove koje konzumiramo.
Energetski portal