Prosečna godišnja potrošnja za grejanje u Srbiji je blizu 150 kilovat-časova (kWh) po metru kvadratnom, što je 30 kilovat-časova više od proseka Evropske unije, objavila je danas Agencija za energetiku Srbije.
Prema podacima Agencije, oko dve trećine energije potrošene u domaćinstvima i u Srbiji i u EU, koristi se za grejanje stambenog prostora, odnosno oko 0,9 tona ekvivalentne nafte (ten) ili 10.500 kilovat-časova godišnje.
Međutim, kako je ukazano, na energetsku efikasnost dodatno utiče i struktura energenata koje koriste domaćinstva, prenosi Biznis.rs.
Domaćinstva u Srbiji oko 40 odsto energije za grejanje obezbeđuju iz biomase i uglja, a u EU oko 15 odsto, gde najveći udeo ima gas, koristeći pri tome po pravilu, peći sa niskim stepenom korisnosti.
Pročitajte još:
Potrošnja primarne energije po društvenom proizvodu, merenom kupovnom moći, veća je za blizu 90 odsto u Srbiji nego u EU, dok je prosečna ukupna potrošnja energije po domaćinstvu približno jednaka u Srbiji i u EU, oko 1,3 ten godišnje, navela je Agencija za energetiku Srbije.
Kako je istaknuto, u Srbiji je u 2021. godini potrošeno 9,25 miliona ten finalne energije, odnosno energije koju potroše svi krajnji kupci, a od toga, domaćinstva su potrošila 3,25 miliona ten ili 35 odsto.
Agencija za energetiku predstavila je i prednosti i mere za povećanje energetske efikasnosti. Naglašeno je da dobro izolovana kuća, sa kvalitetnim prozorima, troši i do šest puta manje energije.
„U neizolovanim ili loše izolovanim kućama i stanovima troši se za grejanje i preko 200 kilovat-časova po metru kvadratnom godišnje, a u dobro izolovanim i 50 kilovat-časova po metru kvadratnom“, objavila je Agencija za energetiku.
Izvor: Biznis.rs