Mađarska je jedna od zemalja koje su značajno razvile oblast geotermije. Umesto zemnog gasa, ova zemlja koristi geotermalnu energiju za gradsko grejanje čime se ostvaruje značajna ušteda.
Trenutno je u toku i nekoliko velikih projekata iz ove oblasti u četiri grada, poput pretvaranja grejnih bušotina u one sa lekovitom vodom i prelaska sa gasa na geotermalnu energiju.
Peter Kovač, arhitekta i generalni direktor mađarske konsalting firme „EU Fire“ izjavio je za emisiju „Energija na pametan način“ da Mađarska ima veliki geotermalni potencijal, ali da je taj potencijal u Srbiji još veći. On je rekao i da je u Srbiji moguće preći na gradsko grejanje geotermalnom energijom, čime bi se značajno smanjili troškovi u odnosu na grejanje zemnim gasom tako da bi stanovništvo plaćalo oko 20 odsto nižu cenu nego do sada.
Projekat grejanja geotermalnom energijom iniciran je prošle godine u Kikindi kroz razmatranje mogućnosti saradnje sa kompanijom „NIS” radi eksploatacije geotermalnih resursa sa većih dubina, većih temperatura i većeg energetskog potencijala.
Pokrajinski sekretarijat za energetiku i mineralne sirovine dao je podršku na izradi koncepta o mogućnostima i ekonomskim aspektima, a predstudija obrazlaže pogodnosti lokalne samouprave u korišćenju obnovljivih izvora energije poput geotermalne energije.
Procenjena vrednost ove investicije je oko 10 miliona evra, a procenjena je i znatna ušteda prilikom korišćenja daljinskog grejanja iz geotermalnih izvora.
Osim za grejanje stanovništva, geotermalna energija se može koristiti i za zagrevanje staklenika čime se unapređuje poljoprivreda, ali i u privredi, prehrambenoj industriji, bazenima i spa centrima.
Energetski Portal