Generalna skupština UN proglasila zdravu životnu sredinu ljudskim pravom

Foto-ilustracija: Unsplash (La coccinelle)

Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je da svako na planeti ima pravo na zdravu životnu sredinu, što predstavlja važan korak u borbi za očuvanje prirode.

U rezoluciji koju je usvojila Generalna skupština navodi se da su klimatske promene i degradacija životne sredine pitanja koja zahtevaju najhitnije rešavanje.

Za usvajanje rezolucije glasala je 161 država, među kojima se nalazi i Srbija. Iako rezolucija nije pravno obavezujuća za države članice UN, ona je važna zato što njeni zagovornici veruju da će podstaći države da u svoje nacionalne ustave i regionalne sporazume uvedu pravo na zdravu životnu sredinu.

Inger Andersen, izvršna direktorka Programa UN za životnu sredinu, rekla je da ova rezolucija šalje poruku da nam niko ne može oduzeti prirodu, čist vazduh i vodu, ili stabilnu klimu – barem ne bez borbe.

Iako gotovo sve zemlje imaju nacionalne zakone čiji je cilj da se smanji zagađenje, zaštiti biodiverzitet i ograniče klimatske promene, propisana pravila se ne primenjuju uvek. Problem je veći kada se uzme u obzir da aktivisti koji zagovaraju zaštitu životne sredine ne mogu da se pozovu na zakon koji im garantuje da je to njihovo pravo. Zbog toga bi proglašenje zdrave životne sredine ljudskim pravom omogućilo ljudima da se suprotstave politici koja ne ide u korist ekološkim obrascima, u skladu sa zakonodavstvom o ljudskim pravima.

Foto-ilustracija: Pixabay

„Ove rezolucije mogu izgledati apstraktno, ali one su katalizator za akciju i ovlašćuju obične ljude da pozivaju svoje vlade na odgovornost na način koji je veoma moćan’’, izjavio je Dejvid Bojd, specijalni izvestilac UN za ljudska prava i životnu sredinu.

Inger Andersen kaže da će rezolucija pokrenuti akciju zaštite životne sredine i pomoći ljudima da se izbore za svoje pravo na čist vazduh i vodu, zdravu hranu i ekosisteme, kao i netoksično okruženje za život.

Donošenju rezolucije prethodilo je 2021. godine priznanje Saveta UN za ljudska prava da je pristup čistoj, zdravoj i održivoj životnoj sredini, ljudsko pravo, a zatim je Savet UN u aprilu 2022. godine i proglasio to pravo. Takođe, u aprilu ,,BirdLife International’’ je zatražio od generalnog sekretara UN Antionia Gutereša, da Ujedinjene nacije preduzmu hrabar korak i da proglase zdravo prirodno okruženje fundamentalnim ljudskim pravom.

Značaj donošenja rezolucije ogleda se u tome da se planeta trenutno suočava sa trostrukom krizom. Tri glavna ekološka problema, koji su međusobno povezani, a koje čine klimatske promene, gubitak biodiverziteta i zagađenje, zahtevaju hitno rešavanje.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti