WADI + sunce = Besplatna čista voda

Foto: Helioz

Najjednostavniji izumi uvek su i najbolji. Tako jedan mali uređaj, po imenu WADI, kome ne trebaju ni baterije, ni hemikalije, ni rezervni delovi, može da spasi veliki deo sveta koji muku muči sa nedostatkom pijaće vode. WADI se jednostavno stavi na plastične flaše napunjene vodom, koje se izlože suncu, i nakon što izmeri UV zračenje, signalizira kad je proces dezinfekcije solarnom energijom završen.

Ovaj uređaj osmislio je austrijski elektroinženjer Martin Vezijan, nakon što je i sam došao u dodir sa mikrobiološki neispravnom vodom dok je boravio u Venecueli i razboleo se od kolere. Uređaj je razvijen u Beču, a proizvodi ga firma Helioz u austrijskoj pokrajini Forarlberg i u Indiji. 

„Uskoro će početi upotreba uređaja na krovovima kuća kako bi se dezinfikovala veća količina vode. Na taj način, škola ili manje selo može se snabdevati čistom vodom za piće“, kaže Vezijan.

„Pored snabdevanja čistom vodom prednost WADI tehnologije jeste i smanjenje emisije ugljen-dioksida, jer kuvanje vode više nije neophodno“,  naglašava Niklas Šmidmajer, direktor kompanije Helioz, koja je, inače, aktivna u Africi, Indiji i Bangladešu, gde sarađuje sa dobrotvornim organizacijama i vladama.

Upravo su Afrika i Azija najugroženija područja gde su, zbog kontaminirane vode i loših higijenskih uslova, i dalje prisutne bolesti poput kolere, tifusa i dizenterije. Malobrojni raspoloživi izvori vode koriste se za pranje veša, kupanje, za toalet i kao pojilo za životinje, ali ta ista voda često se koristi za piće i kuvanje. U ovim oblastima ljudi moraju da idu daleko da bi nabavili čistu vodu, što je u Bangladešu i Ugandi dodatno otežano zbog posledica klimatske krize. Helioz, u saradnji sa lokalnim partnerima, pomaže porodicama i školama u ovim pordučjima, da dobiju bezbednu vodu. A za to je potrebna samo snaga sunca za solarnu dezinfekciju vode i UV-merač WADI.

Dezinfekcija vode obavlja se pomoću solarne energije. Postupak je sledeći: voda iz reka, bunara i lokvi se u flašama od PET plastike stavlja na sunce, UVA zračenje ubija patogene klice u vodi, dok WADI meri UV zračenje, odnosno koliko je vremena potrebno da bi voda bila spremna za piće. Proces dezinfekcije solarnom energijom zove se SODIS i priznat je 2007. od strane Svetske zdravstvene organizacije kao jednostavna i jeftina metoda za dezinfekciju vode.

WADI je SODIS indikator koji taj proces vizualizuje. Funkcioniše uz pomoć jedne solarne ćelije i nije mu potrebno održavanje ni rezervni delovi, tako da nema dodatnih troškova. SODIS se koristi samo za mikrobiološki nečistu vodu, ne može da se primeni na vodu kontaminiranu metalima ili hemikalijama.

Takođe, efikasnost SODIS-a zavisi od klime. Najznačajnija ograničenost SODIS-a odnosi se na teškoću procene vremena koje je suncu potrebno da dezinfikuje kontaminiranu vodu. Trajanje procesa zavisi od UV-zračenja sunca, koje takođe zavisi od niza drugih parametara: preovlađujućih vremenskih uslova (oblaci, kiša), nivoa mora (što je viši, to je brži proces), stepena geografske širine (što bliži ekvatoru, to je brže) i eventualne zagađenosti vazduha. Sve to se odražava na dužinu procesa, koji može da traje od nekoliko sati pa sve do dva dana ili čak i više. U normalnim okolnostima, što WADI i dokazuje, SODIS proces traje samo nekoliko sati (oko tri do četiri).

Priredila: Tamara Zjačić

Tekst u celosti možete pročitati u Magazinu Energetskog portala RECIKLAŽA.

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti