Održivi, ekološki i energetski efikasan pristup u arhitekturi, uz upotrebu obnovljivih izvora energije, savremenih tehnologija i sistema gradnje biće glavne teme 4. međunarodnog kongresa „Održiva arhitektura-energetska efikasnost“, koji će se od 8. do 10. oktobra održati u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu.
Osim deset predavanja eminentnih domaćih i svetskih predavača, u okviru Kongresa biće održana izložba novih tehnologija, proizvoda i materijala koji se primenjuju u održivoj i energetski efikasnoj arhitekturi i dodeljene nagrade mladim arhitektama i studentima, učesnicima Međunarodnog konkursa „Mikro eko kuća 2021“.
„Zelena gradnja i održivo stanovanje veliki su potencijal za razvoj lokalne ekonomije i zelenih radnih mesta. Uštede koje će se ostvariti ovim konceptom gradnje značajne su za BDP države jer se štedi energija, smanjuje generisanje građevinskog otpada, podstiče inovativnost u upotrebi održivih i reciklabilnih materijala i otvara veliki prostor za naučnu zajednicu u proizvodnji novih materijala” naglasio je Siniša Mitrović, rukovodilac Centra za cirkularnu ekonomiju PKS.
Pročitajte još:
Ono što će se videti na predstojećem kongresu biće zapravo dizajniranje budućnosti, naveo je Mitrović. Dodaje da je ekološka gradnja važna, jer stanovanje i graditeljstvo generišu više od 30 odsto otpada, troše više od 36 odsto energije, a 30 odsto emisije ugljen-dioksida dolazi iz ove dve oblasti. Ukazuje da je koncept ugljenične neutralnosti postao globalno obavezujući i da Srbija sada formira svoj regulatorni okvir u ovoj oblasti.
Predsednik Organizacionog odbora kongresa arhitekta Vladimir Lovrić je naglasio da će predavači kroz svoja izlaganja, kao i izlaganja na izložbi, domaćoj javnosti približiti svetske savremene tokove u arhitekturi, dizajnu i vizuelnim umetnostima.
„U arhitekturi je sada na delu povratak prirodi, građenju prirodnim materijalima, upotrebi obnovljivih izvora energije i dolaska do održivog pristupa gradnje“, istakao je Lovrić.
Kongres organizuju Uduženje Ekokult i magazin za eko arhitekturu i kulturu Eko kuća u saradnji sa Arhitektonskim fakultetom Univerziteta u Beogradu, Arhitektonskim fakultetima u Zagrebu i Podgorici i uz sufinansiranje Ministartsva kulture i informisanja.
Izvor: Privredna komora Srbije