Nemojte biti toliko iznenađeni, ipak je ovo 21.vek u kom su čak i paradoksi poput ovog mogući.
Dakle, multinacionalna kompanija Filip Moris, ona koja ostvaruje milionske prihode i proizvodi čak 12 najpopularnijih brendova cigareta, rešila je da se samouništi?!
Ipak, ne dajte se zavarati da su vlasnici kompanije, ispunjeni gorkim kajanjem jer već decenijama pomažu ljudima da lakše dobiju rak pluća, odlučili da napuste dosadašnji biznis i pronađu novi smisao u nekom od “zelenih” oblika poslovanja.
Ako mene pitate, reč je o školskom primeru “grinvošinga” i nastojanju da za sebe pošto-poto prilepe onaj epitet “karbonski neutralna kompanija”.
Evo kako nameravaju to da (ne)ostvare.
Misija kompanije je da svet oslobodi dima – da ga oddimi (da ne kažem – otpuši). Kao motiv za ovaj plemeniti cilj novoizabrani CEO Jacek Olčak navodi ozloglašene cigarete koje sagorevajući oslobađaju kancerogene materije i kao takve izazivaju niz smrtonosnih bolesti.
Od istih ćemo se, sudeći prema samouverenim predviđanjima Olčaka, oprostiti već 2030. godine, a nevernim Tomama poručuje da je kompanija koliko prošle godine ostvarila 25 odsto prihoda prodajom proizvoda koji “ne sagorevaju”.
Šta su, dakle, prodavali – flastere, žvake, e-cigarete?
Biće da je ovo poslednje. Iako su se obavezali na ukidanje dima, niko nije spominjao ukidanje pare, a e-cigarete rade upravo po tom principu – nikotinsko zadovoljstvo dolazi od zagrevanja tečnosti i udisanja pare.
“Vajpovanje”, kako popularno zovu koriščenje e-cigareta, takođe nosi zdravstvene rizike, na šta upozorava i duvanski gigant u svom Q&A odeljku, premda ne nailazimo na mnogo informacija već na jedan isti generički odgovor „korišćenje e-cigareta nosi rizik po zdravlje, najbolje je da prestanete da pušite“.
Ipak, ako horor slike, koje su doskora bile na većini paklica, nisu dovoljne da pušače odvrate od ove destruktivne navike, neće ni ovo njihovo upozorenjce. Zato sam ja tu da vam prenesem šta naučnici zaista kažu o korišćenju e- cigareta (a to je – ništa pozitivno).
Iako se Filip Moris svojski trudi da u prvi plan stavi “pozitivne” strane e-cigareta i činjenicu da su slobodne od dima i pepela (ali ne i nikotina i sijaset hemikalija), istraživači Američke asocijacije za srce objavili su dve studije u kojima tvrde su e-cigarete podjednako opasne, ili čak opasnije, od klasičnih cigareta.
E-cigarete usporavaju protok krvi kroz srce više nego obične, dok su „vajperi“ imali znatno veći nivo holesterola u krvi od onih koji još uvek koriste upaljač. (mada, da ove redove ne shvatite pogrešno – obe vrste cigareta izuzetno su loše po zdravlje, pa to obesmišljava poređenje „koje su gore“).
Ono što vam Olčak takođe neće reći je da e-cigarete sadrže toluen, derivat benzina kojeg ima u lakovima i lepkovima, nikal – teški metal koji izaziva karcinom, formaldehid – takođe kancerogen, benzen koji utiče na ženski reproduktivni sistem i može izazvati leukemiju, acetaldehid koji razara tkivo pluća i još mnogo toga.
Dakle, svojom epohalnom najavom duvanski gigant nije razbio prostorno-vremenski kontinuum već je svoju prljavu malu tajnu samo zapakovao u eco-friendly celofan ( i to providan).
Milena Maglovski