Pravedna energetska tranzicija mora da osigura nova radna mesta

Foto: te-ko.rs

Organizacije civilnog društva pozdravile su najavljeno zaustavljanje izgradnje nove termoelektrane Kolubara B u Srbiji, i ocenile to kao prvi korak u pravcu borbe protiv zagađenja vazduha i dekarbonizaciji.

Ipak, naglašavaju da postepeno ukidanje uglja može biti uspešno samo ako je podržano integrisanim, pravovremenim i preciznim planovima za pravednu energetsku tranziciju, koji uključuju sve pogođene i zainteresovane strane.

Na taj način je jedino moguće obezbediti nova radna mesta u sektoru energetike, odnosno budućnost građanima i građankama Srbije.

„Planiranje pravedne energetske tranzicije mora uključiti sve pogođene zainteresovane strane, kao i stručnjake, i osigurati koherentan pristup kako bi se osigurala uspešna i pravedna energetska tranzicija. To je jedini način da Srbija postigne nultu emisiju gasova sa efektom staklene bašte do 2050. godine, što mora biti njen glavni klimatski i energetski cilj “, rekao je Viktor Berišaj iz Evropske Mreže za klimatsku akciju (CAN Europe).

Izgradnja termoelektrane „Kolubara B“ započeta je ‘80-ih godina i prekinuta 1992. godine. Projekat je ponovo bio u opticaju 2012. godine, kada je Evropska banka za obnovu i razvoj nakratko razmatrala finansiranje projekta. Početkom 2020. godine potpisan je načelni ugovor za izgradnju sa kompanijom „Pauer Čajna“, ali još uvek nisu izdate dozvole.

„Uzimajući u obzir veliku zavisnost Srbije od zastarele i zagađujuće tehnologije proizvodnje energije iz uglja, koja čini 50 odsto svih emisija gasova staklene bašte (GHG) na zapadnom Balkanu, ukidanje ‘Kolubare B’ je minimum koji bi Vlada Srbije trebalo da osigura. Ujedno je potrebno da se ispita izvodljivost otkazivanja postrojenja ‘Kostolac B3‘, jer možda je jeftinije da se taj projekat stopira sada nego naknadno plaćati takse za emisije ugljenika “ objašnjava Mirjana Jovanović iz Beogradske otvorene škole (BOŠ).

Grčka se nedavno našla u sličnom položaju sa termoelektranom „Ptolemaida V“. Dok je elektrana još bila u izgradnji, Grčka je najavila postupno ukidanje uglja do 2028. godine i razgovori o budućnosti elektrane su trenutno u toku.

„Ugalj se postupno ukida u našem regionu, ostatku Evrope i sveta, a tražište uglja više neće moći da obezbedi blagostanje lokalnim zajednicama u Srbiji. Ako se vrlo brzo ne naprave realni i pravovremeni planovi za energetsku tranziciju, Srbija će biti osuđena na proizvodnju energije u neisplativim elektranama na ugalj, i samim tim prelazak na zelenu i čistu energiju će biti skuplji i bolniji za lokalne zajednice, odnosno za celokupnu ekonomiju Srbije “, naglasila je Jovanović.

Izvor: CAN Europe

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti