U proteklih desetak godina cena električne energije u Srbiji skočila je nekoliko puta. I kao po nepisanom pravilu, kada se najmanje nadamo, nadležni najave novo poskupljenje koje je gotovo uvek propraćeno rečima da imamo “najjeftiniju struju u regionu”.
Hladni dani, osim vrtoglavih iznosa na računima za struju, utiču i na loš kvalitet vazduha koji u ovom periodu postaje sve izraženiji. Sopstvena proizvodnja energije, uz dobru energetsku efikasnost doma, može biti rešenje kako za manji iznos na računima za električnu energiju, tako i za smanjenje zagađenja vazduha.
Usvajanjem Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije (OIE) i Zakona o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije, Vlada Republike Srbije omogućila je kako nove investicije tako i povećanje učešća OIE u ukupnoj proizvedenoj energiji.
Novi zakoni donose brojne značajne promene, kupac-proizvođač (prozjumer) je novina koja se sa nestrpljenjem iščekivala. Zahvaljujući pojednostavljenoj proceduri, svi koji to žele, na svoje krovove mogu da postave solarne panele i proizvode električnu energiju.
9 ključnih koraka do solarne elektrane
U narednim koracima opisane su aktivnosti koje je neophodno preduzeti kako biste došli do jeftinijih, zelenih kilovata.
Prvi korak – Lokacija: mesto, ulica, broj ili koordinate na Guglovim mapama. Zatim treba navesti da li se solarna elektrana postavlja na krov ili zemlju
Drugi korak – Skenirani mesečni računi za električnu energiju u poslednjih godinu dana
Treći korak – Nacrti objekta u CAD ili nekom drugom digitalnom formatu ili bilo koji dokument na osnovu kog se mogu dobiti informacije o nagibu, završnom sloju i konstrukciji krovnih pokrivača
Četvrti korak – Snimci objekta sa zemlje i same krovne površine kako bi se stekao uvid o visini objekta u odnosu na okolinu (druge zgrade, drveće, brda itd), tipu i kvalitetu krovnog pokrivača, kao i da li postoje neke prepreke/loši delovi, senke itd
Peti korak – Izrada modela sa rasporedom panela, koji se koristi za proračune proizvodnje i isplativosti investicija – obaveze projektanta solarne elektrane
Šesti korak – Izrada idejnog rešenja IDR i idejnog projekta IDP na osnovu njih se ishoduju dozvole za projektovanje i priključenje na distributivni sistem “Elektroprivrede Srbije”
Sedmi korak – Kada “Elektroprivreda Srbije” odobri priključak na mrežu, dostavlja dokument o uslovima na osnovu kojih se radi idejni projekat priključenja solarne ektrane
Osmi korak – Izgradnja solarne elektrane, najbolje izabrati izvođača radova koji imaje najviše iskustva u postavljanju solarnih panela na različitim vrstama objekata.
Deveti korak – Sticanje statusa kupca-proizvođača, nakon izgradnje solarne elektrane, neophodno je da se prilagodi merno mesto i da se zaključi ugovor o potpunom snabdevanju električnom energijom sa neto merenjem. Ovaj ugovor potpisuje vlasnik solarne elektrane i “Elektroprivreda Srbije”.
Pročitajte još:
Gde pronaći finansijsku podršku za izgradnju solarne elektrane?
ProCredit banka je lider kada je reč o promociji, ulaganjima, a i samoj upotrebi obnovljivih izvora energije. Onlajn kredit za ulaganje u energetsku efikasnost doma u iznosu od 600.000 dinara predstavlja jednu od novina ove banke. Za veće iznose kredita, banka klijentima dopušta podnošenje zahteva i slanje dokumentacije elektronskim putem, dok je potrebno u banku doći samo jednom – pri potpisivanju ugovora o kreditu, kada je klijent u obavezi da donese originalne dokumente na uvid.
Krediti za ulaganje u energetsku efikasnost su namenjeni građanima i pružaju mogućnost povraćaja novca do 15 odsto ukoliko finansira jedna tehnologija, a ukoliko se kombinuju dve ili više povraćaj je do 20 odsto.
Krediti za energetsko efikasan dom sa povraćajem omogućeni su u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) u sklopu Kreditne linije za zeleno finansiranje (GEFF). Stručnjaci ProCredit banke spremni su u svakom trenutku da odgovore na sva vaša pitanja u fezi sa finansijama, dok sve dileme u vezi solarnih sistema rešava njihov dugogodišnji partner kompanije MT-KOMEX. Ova kompanija je lider u izgradnji i projektovanju solarnih elektrana. Do sada su izgradili i isporučili opremu za značajan broj malih solarnih elektrana čija je ukupna instalisana snaga 10 MW. Stručni tim kompanije MT-KOMEX spreman je da u svakom trenutku odgovori na sva pitanja i nađe najbolje rešenje za vašu solarnu elektranu.
Reprezentativni primeri
Solarna elektrana 3 KW Solarna elektrana 6 KW Solarna elektrana 10 KW
Kredit 490.000,00 RSD Kredit 790.000,00 RSD Kredit 1.390.000,00 RSD
– Nks: 5,5%+3 m Belibor – Nks: 5,5%+3 m Belibor – Nks: 5,5%+3 m Belibor
– eks 7,18% – eks 7,18% – eks 7,17%
– fee 1,00% – fee 1,00% – fee 1,00%
– rok 60 meseci – rok 60 meseci – rok 60 meseci
– rata 9.590,05 RSD – rata 15.461,52 RSD – rata 27.204,00 RSD
Stručnjaci ProCredit banke spremni su da u svakom trenutku odgovore na sva vaša pitanja. Kako ih postaviti i saznati sve o kreditima možete naći na sajtu banke.
Milica Radičević