Zeleni napredak Mađarske

Poslednjih godina, države širom sveta postavljaju ambiciozne ekološke ciljeve. Za neke od njih, ovi ciljevi predstavljaju izazov koji ne uspevaju lako da prevaziđu, dok se druge suočavaju sa neuspehom.

Mađarska se, međutim, izdvaja kao primer zemlje koja ozbiljno pristupa ekologiji, stavljajući razvoj solarne energije, skladištenja energije i električnih vozila među svoje ključne prioritete. Nakon uspeha u 2023. godini, Mađarska nastavlja intenzivne napore za unapređenje ekologije i u 2024. godini. Mađarska je premašila svoje inicijalne ciljeve iz Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NECPs), koji su predviđali dostizanje kapaciteta solarne energije od 6,5 GW do 2030. godine. Ovaj cilj je postignut već u 2024. godini, zbog čega je plan revidiran i cilj je povećan na 12 GW. Tokom prošle godine, solarni kapacitet Mađarske povećan je za 1.632 MW, što je rekordno povećanje.

Ulaganja u obnovljive izvore energije

Foto-ilustracija: Unsplash (Daniele-La-Rosa-Messina)

Početkom 2024. godine, unapredili su program Napenergia Plusz, nudeći subvencije od pet miliona forinti (oko 13.000 evra) za instalaciju solarnih panela i sistema za skladištenje energije. Programom je obezbeđen budžet od 75 milijardi forinti (oko 197 miliona evra) koji treba da pomogne domaćinstvima da smanje troškove za struju i postanu energetiski nezavisniji. U prvom mesecu godine, registrovano je više od 400 izvođača radova, a više od 21.500 domaćinstava se prijavilo za subvencije. Zbog velike zainteresovanosti, budžet programa je povećan za 30 milijardi forinti (oko 79 miliona evra), omogućavajući subvencije za preko 25.000 domaćinstava.

Kako je navedeno na zvaničnom sajtu Ministarstva energetike Mađarske, podaci prenosnog sistemskog operatora MAVIR, do jula 2024. godine u ovoj zemlji je instalirano ukupno 6.712 MW kapaciteta solarnih elektrana. Od tog ukupnog kapaciteta, najveći deo od 3.678 MW, činili su industrijski objekti, što zna – či da je blizu 90 odsto sistema sa snagom većom od 50 kW bilo u funkciji tokom perioda najveće potražnje za energijom. Pored toga MAVIR je ista kao da bi ukoliko se nastavi ovakav trend rasta, kapacitet solarne energije u Mađarskoj mogao da poraste za više od 1 GW tokom 2024. godine, što bi bilo u skladu sa rastom zabeleženim tokom prethodne dve godine. Kada je reč o domaćinstvima u funkciji je oko 270.000 solarnih sistema, od čega tri četvrtine predstavljaju instalacije na krovovima. Ovo je povećanje od trideset puta u poslednjih deset godina.

U FOKUSU:

Foto-ilustracija: Unsplash (Maxim-Hopman)

Usled značajnog porasta solarnih kapaciteta i sve veće primene ostalih obnovljivih izvora energije, Vlada Mađarske je pokrenula još neke važne programe kako bi pružila podršku razvoju ovog sektora. Reč je o podršci unapređenju infrastrukture za skladištenje energije, zato što se na taj način osigurava stabilno snabdevanje i integracija obnovljivih izvora u elektroenergetski sistem. Prvi program otvoren je u januaru 2024. godine sa budžetom od 62 milijarde forinti (163 miliona evra). Cilj programa je bio da pomogne preduzećima u izgradnji kapaciteta za skladištenje energije u industrijskom sektoru i to dvadeset puta većih od trenutnih 20 MW, do leta 2026. godine. Kako se navodi na sajtu Ministarstva energetike, trenutni kapaciteti imaju mogućnost da do 2030. godine budu povećani pedeset puta.

Žofija Konc, državna sekretarka Ministarstva energetike, izjavila je u junu da je 2024. godina ključna za modernizaciju mađarske elektroenergetske mreže. Vlada je podržala ove investicije sa 160 milijardi forinti (oko 421 miliona evra), uključujući izgradnju novih i proširenje postojećih trafostanica i dalekovoda. Ove mere su važne za poboljšanje sigurnosti snabdevanja Budimpešte i Istočne Mađarske.

Nuklearna energija – ključna za budućnost

Mađarska, takođe naglašava značaj nuklearne energije, elektrane Paks 1 i Paks 2, proizvodiće polovinu potrebne energije do 2030-ih godina. Sa potpunim radom ukupnog kapaciteta solarne i nuklearne energije, zemlja može u potpunosti da se snabdeva tehnologijama bez emisije ugljen-dioksida. Ipak, kako su vremenski uslovi nestabilni, zbog čega solarna energija nema uvek svoj puni kapacitet, nuklearna energija je veoma značajna za Mađarsku. Ovo je potvrdila i državna sekretarka Konc, kada je izjavila da je važno da se produži radni vek Paks 1 i izgradnja Paks 2.

Još jedan izvor energije na koji je Mađarska usmerila pažnju jeste geotermalna energija. Ova zemlja se godinama nalazi među prvih pet u Evropi prema direktnoj upotrebi geotermalne energije, a u planu je i značajno povećanje upotrebe do 2030. godine. Planirano je da se trenutna upotreba od oko 6,4 petadžula poveća na 12-13 petadžula, čime bi udeo geotermalne energije u proizvodnji toplotne energije porastao sa 6,5 odsto na 25-30 odsto. Država će obezbediti 165 milijardi forinti (oko 434 miliona evra) za geotermalne investicije, uključujući 34 milijarde (oko 89 miliona evra) za smanjenje geoloških i finansijskih rizika.

Priredila: Katarina Vuinac

Tekst u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ENERGETSKA TRANZICIJA

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti