Za junski nestanak struje u regionu kriva vegetacija

U petak, 21. juna, Jugoistočnu Evropu pogodio je ozbiljan incident koji je doveo do velikih poremećaja u kontinentalnom elektroenergetskom sistemu Evrope. Ovaj događaj rezultirao je značajnim gubitkom kapaciteta za snabdevanje električnom energijom, što je privremeno otežalo podmirivanje potražnje za strujom u regionu.

Incident je naročito pogodio Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Hrvatsku, gde su zabeleženi prekidi u snabdevanju električnom energijom. Kvar u prenosnoj mreži, koji je prošao kroz niz pojedinačnih epizoda, doveo je do nestanka struje u ovim zemljama.

Evropska mreža operatora prenosnog sistema za električnu energiju (ENTSO-E) je povodom ovog incidenta izdala privremeni izveštaj koji opisuje sistemske uslove pre događaja, razvoj tih uslova, kao i mere preduzete odmah nakon što je došlo do prekida snabdevanja.

Izveštaj pruža detaljan pregled faktora koji su doprineli nestanku struje i razmatra aktivnosti koje su preduzete kako bi se osigurao stabilan rad sistema i umanjile posledice.

Pročitajte još:

Kako stoji u izveštaju, poremećaj je obuhvatio više prekida u radu različitih podstanica i na više naponskih nivoa, sa primarnim uticajem na mreže od 400 kV i 220 kV. Prvi prekid zabeležen je u 12:09:16 na 400 kV dalekovodu Ribarevine–Podgorica 2 (Crna Gora), dok je drugi usledio na 400 kV liniji Zemblak (Albanija) – Kardia (Grčka) u 12:21:30. Oba ova incidenta potvrđena su kao posledica nedovoljnog čišćenja vegetacije oko vodova.

Ova inicijalna saplitanja izazvala su dodatne kvarove na nekoliko drugih dalekovoda, što je dovelo do pada napona u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Albaniji i Hrvatskoj. Poremećaj je uzrokovao značajan gubitak opterećenja i proizvodnih kapaciteta, sa ukupnim gubitkom proizvodnje od 2.214 MW i znatnim smanjenjem opterećenja u različitim operaterima prenosnog sistema tokom samo nekoliko minuta.

Transformatori su reagovali na pad napona, pri čemu je automatska regulacija napona zabeležena uglavnom u kontrolnim zonama u Crnoj Gori, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, dok u Albaniji automatska regulacija nije bila dostupna.

Foto-ilustracija: Unsplash (Casey Horner)

U izveštaju stoji i da je efikasna komunikacija tokom kritičnog događaja i procesa oporavka bila od presudnog značaja. Operatorima prenosnog sistema odmah je upućeno obaveštenje o poremećaju, što je omogućilo brz odgovor na pad napona i nestanke struje u pogođenim regionima. Pravovremena razmena informacija omogućila je koordinisane napore i osigurala da su svi potrebni preduslovi i pripremne aktivnosti za proces oporavka uspešno sprovedeni.

Ovaj privremeni izveštaj rezultat je temeljne analize i pažljivog prikupljanja podataka o incidentu, koja je započeta odmah nakon stabilizacije sistema. Izveštaj će poslužiti kao osnova za dalju istragu koju će sprovesti Stručni panel, sastavljen od predstavnika ENTSO-E, ACER-a i nacionalnih regulatornih tela. Na osnovu ovih saznanja, Panel će pripremiti završni izveštaj.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti