Zahtev za prethodnu procenu uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje Vetroelektrane „Bitovnja” instalirane snage 90 MW u opštini Konjic nalazi se na javnom uvidu.
Vetroelektrana „Bitovnja” jedan je od proizvodnih elektroenergetskih objekata na bazi obnovljivih izvora energije, planiran za realizaciju u okviru Dugoročnog plana razvoja JP Elektroprivreda BiH.
VE „Bitovnja” nalazi se oko 30 kilometara zapadno od Sarajeva, u blizini granice sa opštinom Kreševo, na planinskom grebenu s nadmorskom visinom između 1.530 i 1.700.
Očekuje se da će 15 vetroagregata proizvoditi minimalno 110.000 MWh električne energije godišnje.
Ukupna instalirana snaga vetroagregata predviđa se na nivou oko 90 MW, zavisno o konačnom tipu odabranih turbina. VE „Bitovnja” će biti priključena na visokonaponsku elektroenergetsku mrežu na 110 kV, pri čemu će biti neophodno izgraditi novu transformatorsku stanicu.
Pročitajte još:
- EU u 2024. izgradila 13 GW energije vetra, a godišnje je potrebno 30 GW – šta usporava razvoj?
- Godinu dana od EU povelje o vetru – koliki je napredak postignut?
- Pušten u probni rad vetropark „Pupin”
Vetroturbine će imati nominalni kapacitet do 7 MW, a biće opremljena rotorom sa tri lopatice, čiji će prečnik biti do 160 metara, a maksimalna ukupna visina vetroturbine od nivoa tla do vrha lopatice iznosiće do 220 metara.
Prema ranijim najavama, vrednost projekta iznosi oko 200 miliona KM. Nemačka razvojna banka (KFW) odobrila je bespovratna finansijska sredstva u iznosu od 1,1 milion evra, koja je obezbedila Vlada Nemačke pod okvirom Nemačke razvojne saradnje sa BiH. Ugovor o finansiranju je potpisan u avgustu 2018. godine, da bi se sada aktivnosti na projektu ponovo pokrenule.
Primedbe, sugestije i mišljenja na Zahtev za prethodnu procenu mogu se dostaviti na adresu Federalnog ministarstva okoliša i turizma u pisanom obliku u roku od 30 dana od dana objave na web stranici na adresu: Federalno ministarstvo okoliša i turizma, Hamdije Čemerlića 2, 71 000 Sarajevo.
Elektroprivreda BiH planira investicije vredne više od dve milijarde KM u roku od tri godine.
Energetski portal