Vatrene stihije nanele štete zaštićenim područjima u Vojvodini

Foto: pixabay.com

Tokom jesenjeg perioda tekuće godine zabeleženi su požari na 10 zaštićenih područja na teritoriji AP Vojvodine.

Štete od vatrene stihije su nanele štete u Specijalnim rezervatima prirode „Carska bara“, „Okanj bara“, „Titelski breg“, „Ludaško jezero“, „Pašnjaci velike droplje“, „Deliblatska peščara“ i „Slano kopovo“, Parkovima prirode „Rusanda“ i „Ponjavica“ i Predelu izuzetnih odlika „Karaš – Nera“.

Opožarene površine su u glavnom bile manjeg obima, od pet do 40 ha, sa izuzetkom SRP „Carska bara“ gde je izgorelo više stotina hektara (gotovo 400 ha).

Ugrožene su površine u režimima zaštite I, II i III, zaštićene zbog očuvanih staništa strogo zaštićenih i zaštićenih vrsta biljaka i životinja.

Paljenjem žitnih ostataka, zahvaljujući povoljnim meteorološkim prilikama za širenje požara (mala količina padavina u jesenjem periodu i izražena vetrovitost), sa okolnih poljoprivrednih površina vatra se širila na zaštićena područja.

Uglavnom su izgorele površine pod travnom vegetacijom i trskom.

Uništenjem pojasa trske su nestala potencijalna skloništa i mesta za ishranu brojnih vrsta barskih ptica i krupnih sisara tokom predstojećih zimskih meseci.

Zahvaljujući zajedničkim akcijama vatrogasnih službi, policije i upravljača zaštićenih područja, požari su sanirani.

Svake godine neodgovorni vlasnici poljoprivrednih parcela nedozvoljeno spaljuju žetvene ostatke u cilju pripreme zemljišta za sadnju naredne godine.

Paljenjem zemljišta potpuno gubi organska komponenta, koja bi vremenom prešla u humus, a paljenjem slame izgori i do tri tone humusa po hektaru.

Neophodno je napomenuti da se u zimskom i prolećnom periodu takođe pale pojasevi trske u najvećem broju zaštićenih područja, kao i da počinioci uglavnom ostaju nepoznati.

Milisav Pajević

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti