Na predlog Ministarstva zaštite životne sredine, Vlada Republike Srbije usvojila je Plan prevencije stvaranja otpada u Republici Srbiji, jedan od strateških dokumenata iz ove oblasti koji ima cilj da podstakne razvoj zelenih tehnologija, novih industrija i mogućnosti zapošljavanja u sektoru reciklaže, popravci i održivom dizajnu proizvoda, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Prema rečima Irene Vujović, ministarke zaštite životne sredine, ovim planskim dokumentom biće uspostavljen sveobuhvatan okvir za praćenje napretka Srbije u ispunjenju ciljeva u oblasti prevencije stvaranja otpada i održivog razvoja.
„Odredili smo ciljeve i prioritetne oblasti za prevenciju stvaranja otpada, kao i mere za njegovo sprovođenje za period 2025-2030. godine. Prevencijom stvaranja otpada podstičemo održivo korišćenje resursa, kao i smanjene potrebe za sirovinama i energijom, što će pozitivno uticati na životnu sredinu. Smanjenjem količina generisanog otpada, smanjuju se emisije zagađujućih materija i efikasnije se štite zemljišta i vode”, rekla je Vujović.
Pročitajte još:
- Otkriven zakopani otpad na odlagalištu Kostak u Sloveniji
- Javni poziv za rekultivaciju nesanitarne deponije u Pirotu – u planu izgradnja solarne elektrane
- Plan za postrojenje EPS-a – osim uglja, mogli bi da spaljuju i otpad
Ona je istakla da efikasna prevencija stvaranja otpada može da upotpuni i ojača i druga planska dokumenta koja se odnose na upravljanje otpadom i primenu principa cirkularne ekonomije.
„Istraživanje i razvoj u oblasti čistijih proizvoda i tehnologija koji stvaraju manje otpada, efikasnije korišćenje resursa i održivo upravljanje materijalom važni su faktori za uspeh strategija prevencije stvaranja otpada, koje je važno primeniti na svim nivoima – od lokalnog do nacionalnog. Ono što nam predstoji jeste i rad na podizanju svesti građana, preduzetnika, pravnih lica i lokalnih samouprava o načinima održivog života, kako bismo sve ohrabrili da usvoje ekološki prihvatljivo ponašanje za dobrobit čitave zajednice”, rekla je Vujović.
Energetski portal