Upotreba struganog asfalta štedi novac, čuva životnu sredinu i doprinosi razvoju infrastrukture te je neophodno doneti uredbu o njegovom korišćenju, ocenio je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović.
On je, nakon sastanka sa predstavnicima putne privrede, preneo da je privreda spremna za donošenje pomenute uredbe.
„Moramo pravno valjano da upakujemo uredbu kako bismo njenim donošenjem otvorili prostor putnoj privredi da to implementira, a putevi od ovakvog asfalta biće građeni u lokalnim zajednicama“, poručio je Momirović.
Pitanja zaštite životne sredine i cirkularne ekonomije, bez obzira na sve druge intenzivne poslove, u fokusu su Ministarstva i Vlade Srbije, rekao je on i dodao da je tema regulisanja ponovne upotrebe struganog asfalta neodvojivo vezana za priključivanje EU.
Direktor Centra za cirkularnu ekonomiju Privredne komore Srbije Siniša Mitrović istakao je da je donošenje uredbe važno za realizaciju agende za Zapadni Balkan i otvaranje Klastera 4 – životna sredina i energetika.
On je ocenio da će ova uredba podići investicioni potencijal od približno 100 miliona evra investicija u putarskim preduzećima kako bismo mogli da podignemo potencijal novog tržišta sekundarnih materijala.
„Štedećemo naše kamenolome i šljunak iz reka, a kroz cirkularnu ekonomiju ponovo ćemo upotrebljavati materijal“, predočio je Mitrović i naglasio da je to posebno važno u odgovoru na klimatske promene, ali i kao odgovor na rast cena materijala i energenata.
Pročitajte još:
„Obavljen je poslednji krug konsultacija, između ostalog i sa Evropskom komisijom, i smatramo da je 60 dana sasvim dovoljno da ta uredba ugleda svetlo dana“, rekao je on.
Konsultant na projektu donošenja uredbe Miodrag Grujić ukazao je na to da u Srbiji ima 1,7 miliona tona struganog asfalta, pri čemu je u njemu 1,5 miliona tona prirodnog agregata.
„Mi koristimo novi materijal iz prirode, a imamo 1,5 tona struganog materijala po njivama, šumama i oranicama koji bismo kroz reciklažu mogli da upotrebimo“, objasnio je on i dodao da u Srbiji postoje deponije i sa više od 100.000 tona struganog asfalta.
Grujić je istakao da se brzim donošenjem uredbe Srbija uklapa u regulativu EU, navodeći da se sa uredbom više ne bismo oslanjali na diskreciono pravo ministara i direktora, već sve postaje zakonski regulisano.
Zamenik direktora „Šumadija puta“ Milenko Velemir rekao je da je u vrućem postupku moguće preraditi velike količine struganog asfalta, te da je to urađeno za potrebe izgradnje puta do postrojenja ovog preduzeća.
On je podvukao da se ova kompanija pripremila za kvalitetnu reciklažu struganog asfalta i proizvodnju kvalitetnog asfalta po vrućem postupku, uz napomenu da je ova sirovina upotrebljiva na svim državnim putevima 2. reda, lokalnim putevima i nekategorisanim putevima.
Generalni direktor „Srbijaputa“ Petar Živojinović izrazio je nadu da će uredba brzo biti usvojena kako bi se stvorili okviri da kompanije mogu da ostvare poslovne rezultate, jer se za to i pripremaju.
Živojinović je, napomenuvši da ova kompanija već radi sa nekim mašinama koje propagiraju zelene tehnologije u putarskom poslu, objasnio da će ova firma koristiti hladni postupak, koji reciklirani asfalt koristi i do 90 odsto, uz dodatak novog materijala do 10 odsto.
Energetski portal