Obnovljivi izvori energije imaju sve veću ulogu u energetskom miksu današnjice. Takođe, zakonska regulativa pojedinih zemalja značajno je pooštrena kada je reč o fosilnim gorivima i uticaju na životnu sredinu. Zbog toga energetska tranzicija i zelena energetika igraju sve značajniju ulogu. Kompanije koje prepoznaju značaj obnovljivih izvora energije i aktivno ulažu u njih ne samo da podržavaju borbu protiv klimatskih promena već i stvaraju konkurentske prednosti na tržištu.
Istovremeno, ulaganjem u zelenu energiju doprinosi se stvaranju zdravijeg i održivijeg okruženja, ali i stimuliše razvoj novih tehnologija i inovacija. Kroz ove aktivnosti, kompanije ne samo da unapređuju svoje poslovanje već i značajno doprinose očuvanju prirodnih resursa za buduće generacije. Njihovo strateško delovanje potvrđuje da su održivost i ekonomski razvoj nerazdvojni, a Zelena agenda predstavlja ključ za opstanak i napredak celokupnog društva.
U FOKUSU:
- Odgovornost za održivost: poslovna praksa kao prilika za promenu
- Izazovi u primeni ESG principa
- Kuda nas vodi globalna klimatska borba?
Ekološki orijentisane biznis inicijative
Zbog toga veliki broj energetskih kompanija realizuje značajne projekte iz oblasti obnovljivih izvora energije. Taj trend prate i domaće kompanije. Jedan od primera je i kompanija NIS, koja je u poslednje dve godine realizovala projekat izgradnje solarnih elektrana na svojim benzinskim stanicama i drugim objektima, poput fabrike vode „Jazak”. Kompanija NIS je posebno investirala u energetsku tranziciju, s fokusom na izgradnju kapaciteta za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora. Projekat je pre svega realizovan na benzinskim stanicama, tako da su solarni paneli do sada postavljeni na čak 45 lokacija. Ove elektrane godišnje proizvedu oko 1.600 MWh, što umanjuje troškove kompanije za električnu energiju za oko 230.000 evra.

Istovremeno, na ovim objektima značajno se smanjuje i emisija ugljen-dioksida – za čak 1.700 tona na godišnjem nivou. Kako u kompaniji NIS navode, razvoj inovativnih rešenja koja doprinose zaštiti životne sredine i istovremeno povećavaju energetske efikasnosti u domenu uštede energije jedan je od osnovnih elemenata strategije poslovanja kompanije. Od 2009. godine, kompanija je u ekološke projekte i biznis inicijative koje indirektno poboljšavaju ekološku sliku u našoj zemlji uložila preko 900 miliona evra, od čega je više od 130 miliona evra usmereno na ekološke inicijative. Samo u 2023. godini, u realizaciju ekoloških projekata uloženo je 801,8 miliona dinara.
Zahvaljujući značajnim investicijama u sprovođenje Zelene agende kroz biznis procese, NIS je protekle godine smanjio direktne emisije ugljen-dioksida za šest odsto. Pored toga, NIS kontinuirano unapređuje opremu i postrojenja s ciljem optimizacije potrošnje energije i smanjenja emisije štetnih gasova, ključnih uzročnika klimatskih promena. Tako je u Rafineriji nafte Pančevo pušteno u rad postrojenje za duboku preradu, čijim radom je ukinuta proizvodnja mazuta sa visokim sadržajem sumpora, što je dovelo do smanjenja emisije sumpor-dioksida za čak 98,8 odsto.
NIS
Tekst u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ODGOVORNO POSLOVANJE