Švajcarska je odlučila da prilagodi svoje politike novim izazovima koji se javljaju. Jedan od takvih primera prilagodljivosti švajcarske politike jeste prema nuklearnoj energiji, koja je doživela značajne promene u poslednjih nekoliko decenija.
Nakon nesreće u Fukušimi, strahovi od sličnih katastrofa doveli su do toga da švajcarska vlada i parlament u maju 2011. godine donesu odluku o postepenom ukidanju nuklearne energije. Na referendumu 2017. godine Švajcarska je zvanično odobrila gašenje nuklearne energije. Međutim, nedavne promene u energetskom pejzažu primorale su Švajcarsku da preispita ovu politiku.
Povećana potražnja za električnom energijom, klimatski ciljevi i globalne geopolitičke neizvesnosti stavili su Švajcarsku pred nove izazove. Ova nova realnost dovela je do usvajanja savezne narodne inicijative „Struja za svakoga u svakom trenutku (Zaustavite nestanke struje)“ u martu 2024. godine. Inicijativa je unela u savezni ustav zahtev da snabdevanje električnom energijom mora biti garantovano u svakom trenutku i otvorila vrata za ponovno razmatranje nuklearne energije, uključujući ukidanje zabrane izgradnje novih nuklearnih elektrana, prenosi World Nuclear News.
Pročitajte još:
- Razgovor sa IAEA u oblasti mirnodopske primene nuklearne energije
- Ministarstvo: U Srbiji ne postoji zakonski okvir za skladištenje nuklearnog otpada iz EU
- Kina odobrila još projekata nuklearnih elektrana i ukupno 11 novih reaktora
Prihvatanje ove inicijative označava početak nove ere u švajcarskoj energetskoj politici, koju sada karakteriše „tehnološka otvorenost“ ako se želi postići cilj. Savezni savet je izrazio stav da je ukidanje zabrane na nove nuklearne elektrane neminovno ako postoje i klimatski ciljevi i klimatksa neutralnost kojoj se teži. Međutim, priznaje se da samo ukidanje zabrane nije dovoljno.
Savezno ministarstvo za energetiku je zaduženo za izradu amandmana na Zakon o nuklearnoj energiji do kraja 2024. godine, sa procesom konsultacija koji će trajati do marta 2025. godine. Nakon toga, raspravljaće se o ovom predlogu i njegovim implikacijama za budućnost zemlje.
Ukidanje zabrane za nove nuklearne elektrane treba da bude tu kao mogućnost po potrebi, da ne bi bilo prekasno u budućnosti. Naravno, ovakva odluka nije dobro dočekana od strane socijalističkih i ekoloških partija.
Dakle, iako su prvobitno planirali da ugase postojeće nuklearne reaktore, trenutna politika omogućava da reaktori ostanu u funkciji dokle god su bezbedni, a takođe otvara mogućnost izgradnje novih reaktora u budućnosti ako bude potrebno.
Švajcarska ima četiri aktivna nuklearna reaktora, koji proizvode trećinu električne energije u zemlji. Svi ovi reaktori imaju neograničene operativne licence i mogu nastaviti s radom sve dok se smatraju bezbednim.
Energetski portal