Baltičko more predstavlja ekosistem koji je pretrpeo vrlo značajne promene usled čovekovog delovanja, zbog čega su njegova funkcionalnost i biološka ravnoteža ugroženi. Među najvećim negativnim uticajima ističu se eutrofikacija, zagađenja, klimatske promene i prekomerno iskorišćavanje resursa.
Istraživači sa GEOMAR Helmholtz centra za okeansko istraživanje u Kilu sproveli su istraživanje koristeći dugoročne podatke sa vremenske stanice Boknis Eck kako bi proučili promene u uslovima životne sredine između 1991. i 2019. godine. Njihova otkrića, koja uključuju značajne promene temperature i nivoa kiseonika, objavljena su u časopisu Scientific Reports.
Analizom podataka u jugozapadnom Baltičkom moru, uključujući merenja rastvorenog organskog ugljen-dioksida (oblika ugljen-dioksida prisutnog u vodi) i azota, koji je ključna hranljiva materija za mikroorganizme, kao i podataka o bakterijama i njihovom rastu, istraživači su primetili da proizvodnja bakterija raste tokom leta. Do ovoga posebno dolazi nakon prolećnog cvetanja fitoplanktona.
Pročitajte još:
- ESA i NASA prvi put zajedno prate topljenje grenlandskog ledenog pokrivača
- Alarmantni znakovi: Većina svetskog kopna sve sušnije
- WMO: 55 odsto verovatnoće za razvoj La Ninje do februara 2025. godine
Porast broja bakterija može ugroziti druge organizme u ekosistemu, jer bakterije troše hranljive materije iz vode, smanjujući njihovu dostupnost za ostale vrste. Još jedna posledica ljudskog uticaja jeste porast temperature vode, naročito tokom leta, što dodatno jača njenu stratifikaciju. Pojašnjenja radi, dolazi do zagrevanja površinskog sloja vode, čime se on odvaja od dubljih, hladnijih slojeva. Upravo ovakvi uslovi dodatno pogoduju razvoju bakterija.
Dalje, bakterije pored hranljivih materija, koriste i kiseonik iz gornjeg sloja vode, čime se smanjuje nivo kiseonika u ostalim slojevima. Ovo smanjenje može da nanese ozbiljnije negativne posledice za živi svet. Istraživanja pokazuju da i pored napora za obnovu ekosistema, dolazi do sve većeg porasta prisutnosti bakterija.
Ovakve promene utiču i na zdravlje obalnih ekosistema koji su važni za ublažavanje uticaja klimatskih promena. Zbog toga istraživači naglašavaju hitnu potrebu za snažnijim naporima u očuvanju ovih ugroženih ekosistema.