Udruženja iz Srbije izrazila su zabrinutost povodom novog Zakona o zaštiti vazduha, navodeći da ne rešava ključne probleme u oblasti zaštite vazduha, i da je proces izrade zakona trebalo da bude transparentniji.
Javna rasprava o nacrtu zakona započeta je 15. januara 2025. godine, a trajala je samo 20 dana, što je prema udruženjima, bilo nedovoljno za adekvatnu analizu i diskusiju o predloženim rešenjima. Organizovana je jedna hibridna javna prezentacija u Beogradu, dok je izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine ukazao na prekomerno zagađenje vazduha u preko 20 gradova i opština, navedeno je u saopštenju objavljenom sajtu Beogradske otvorene škole (BOŠ).
Udruženja dodaju da je proces izrade zakona započeo bez adekvatne inkluzije stručnih i građanskih aktera, dok su se ranije konsultacije odnosile samo na deo nacrta zakona, što je u suprotnosti s uobičajenom praksom. Upozoravaju i da Ministarstvo zaštite životne sredine nije izradilo analizu efekata propisa, a problemi zagađenja nisu adekvatno adresirani u predloženim rešenjima.
Pročitajte još:
- Mikrobi u akciji: Prirodni borci protiv zagađenja vazduha
- Lansirana testna verzija aplikacije za uvid u kvalitet vazduha u Crnoj Gori
Ključni problemi koji ostaju nerešeni uključuju nedostatak obavezujućeg, kontinuiranog monitoringa kvaliteta vazduha, neadekvatne odredbe za hitne ekološke incidente, nedostatak nacionalnog plana za smanjenje emisija iz termoelektrana, neefikasne nadzorne i kaznene odredbe, te izostanak prava na pristup pravdi za zainteresovanu javnost.
Udruženja, među kojima su Beogradska otvorena škola, Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu, Centar za zelene politike, Društvo mladih istraživača (Bor), Nacionalna ekološka asocijacija, RES fondacija, WWF Adria i mnogi drugi, pozivaju na reviziju procesa i sadržaja zakona, insistirajući na potrebi za zakonom koji će efikasno rešavati probleme zagađenja vazduha u Srbiji.
Energetski portal