U Nišavskoj oblasti najveća potrošnja i gubici vode u Srbiji, a najmanji broj priključenih na kanalizaciju i vodovod

Da najveću specifičnu potrošnju vode u domaćinstvu ima Nišavska oblast u kojem jedan korisnik potroši više od 200 litara u danu, dok je sa druge strane upravo Nišavska oblast na dnu u Srbiji po broju priključenog stanovništva na javnu kanalizaciju i vodovod, pokazuju podaci Izveštaja o stanju životne sredine koji je objavila Agencija za zaštitu životne sredine. Niš prednjači i po gubicima vode iz mreže, pa je tako ona bila 51 odsto, dok je prošle godine smanjena na oko 48 odsto.

I dok se korišćenje vodovoda i kanalizacije smatra osnovim životnim uslovima u savremenom svetu, a prečišćavanje otpadnih voda smatra jednim od osnova za zaštitu životne sredine, jug Srbije na začelju je po ovim pitanjima.

Tako je, prema Izveštaju o stanju životne sredine u Republici Srbiji za 2023. godinu, najmanji procenat priključenog stanovništva na vodovod u Nišavskoj oblasti – 47,3 odsto i Topličkoj oblasti -69,4 odsto.

Pročitajte još:

Slični su i podaci o procentu priključenog stanovništva na kanalizaciju – namanji je u Zapadnobačkoj (31,8 odsto) i Nišavskoj (31,1 odsto) oblasti, gde su stanovnici većinom priključeni na septičke jame. Ovo je pokazao i poslednji Popis stanovništva, prema kojem više od 40.000 domaćinstava na jugu Srbije nema kanalizaciju.

Prema podacima JKP Naissus, u Nišu je skoro 29.000 korisnika priključenih na kanalizaciju, dok je na vodovod priključeno 43.755 korisnika.

Sa druge strane, Nišavski okrug je ističe po potrošnji vode.

Najveću specifičnu potrošnju vode u domaćinstvu u 2021. godini imaju Niška oblast (247,6 litar/korisnik/dan) i Beogradska oblast (204,4 litar/korisnik/dan), a najmanju Severnobačka (111,5 litar/korisnik/dan) i Zaječarska oblast (106,6 litar/korisnik/dan) – piše u Izveštaju.

U Planu poslovanja za 2025. godinu niškog Vodovoda, jedna od stavki je upravo smanjenje potrošnje po stanovniku – kažu nastojaće da se ona svede na 150 litara po danu.

Na vrhu nepopularne liste Nišavska oblast je i po neprečišćenim opadnim vodama – naime, 100 odsto otpadnih voda se ne prečišćava u ovoj oblasti, a isti procenat je i u Topličkoj i Jablaničkoj oblasti.

Tekst u celosti pročitajte ovde.

Izvor: Južne vesti 

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti