U kojim gradovima BiH i Srbije je jutros bio zagađen vazduh?

Građani Srbije i Bosne i Hercegovine ovog jutra su u mnogim gradovima udisali zagađen vazduh. Prema podacima sa sajta zrak.ekoakcija.org, najlošiji vazduh u BiH jutros je registrovan u Banja Luci gde je okarakterisan kao vrlo nezdrav sa indeksom kvaliteta vazduha 280.

Kada vazduh spada u ovu kategoriju, preporuka je da oboleli od plućnih bolesti i bolesti srca, trudnice, deca i stariji, izbegavaju bilo kakve aktivnosti tokom boravka napolju, a isto se savetuje i svima ostalima. Kod osoba sa respiratornim oboljenjima poput astme moguća su značajna pojačanja simptoma i intenziteta bolesti. Povećana je i verovatnoća negativnih posledica po respiratorne organe celokupnog stanovništva.

U Sarajevu je jutroz vazduh bio nezdrav, sa indeksom kvaliteta vazduha 162, dok je u Tuzli taj indeks bio 157 – takođe okarakterisan kao nezdrav. U ova tri grada, dominantan zagađivač bile su PM 2,5 čestice.

Pročitajte još:

U drugim gradovima poput Mostara, Bihaća i Ivan Sedla vazduh je bio umereno zagađen što znači da neke štetne materije mogu uzrokovati zdravstvene probleme osobama koje su veoma osetljive na aerozagađenje. U Zenici, Lukavcu, Visokom i Kaknju, vazduh je bio nezdrav za osetljive grupe pa je preporuka da oboleli od bolesti organa za disanje i srca, zatim stari, trudnice i deca smanje veća naprezanja tokom boravka napolju.

U Srbiji je, prema podacima sa sajta IQAir, najlošiji vazduh registrovan u Novom Sadu gde, sa indeksom kvaliteta vazduha 181, okarakterisan kao nezdrav. Slede Subotica, Pančevo, Užice, Čukarica, Zemun i Čačak gde je vazduh takođe nezdrav, dok je na Zvezdari, u Kragujevcu i u Nišu vazduh nezdrav za osetljive grupe. Prosečan kvalitet vazduha u Srbiji je umeren, sa indeksom 69.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti