Na prošlonedeljnoj konferenciji o klimatskim promenama u Varšavi predstavljen je izveštaj EU koji se u mnogo čemu podudara sa izveštajem UN u kome se na listi razvijenih zemalja koje se bore za smanjenje emisije štetnih gasova na samom dnu nalazi Kanada, tačnije na 55. mestu od ukupno 58 visoko razvijenih zemalja sveta. Za razliku od nje, Kina je na 46. mestu jer je napredovala u nastojanju da smanji emisiju CO2 iako je najveći i najpoznatiji emiter ugljen dioksida na planeti.
Prema godišnjem izveštaju (Climate Action Network Europe) Kanada još uvek ne pokazuje nameru da krene u smeru očuvanja životne sredine i sprečavanja klimatskih promena i pored toga što je plan premijera Kanade (Stephen Harper) da do 2020. godine nivo štetnih gasova spusti za 17% od onog nivoa u 2005. godini.
Za to vreme, u Kanadi su organizovani protesti u kojima su se aktivisti svetske organizacije za zaštitu životne sredine pridružili Kanađanima u borbi protiv vladinog predloga izgradnje naftnih cevi duž Alberte i Britanske Kolumbije, strahujući da će eksploatacijom ovakve vrste goriva doći do ubrzavanja klimatskih promena, a samo pucanje ovih cevi moglo bi da ima katastrofalne posledice po životnu sredinu. Očekivano najveći odziv protestanata bio je u Vankuveru gde se okupilo 2000 ljudi, inače najvećem gradu zapadne obale i BC provincije koja u Kanadi prednjači u razvoju i promovisanju ekološke svesti.