Turska je 2016. godine pokrenula aukcije za Obnovljive energetske resursne zone (YEKA), sa ciljem razvoja velikih projekata solarne i energije vetra, uz pojednostavljenje dodele pogodnih zemljišta i podsticanje domaće proizvodnje opreme za obnovljive izvore energije. Iako YEKA projekat predstavlja značajan korak ove zemlje u ostvarivanju njenih ciljeva u oblasti obnovljive energije, rezultati njegove realizacije pokazuju da postoje određeni izazovi, navodi EMBER.
Naime, prva YEKA aukcija održana je 2017. godine sa dodelom 1 GW solarne energije. Do kraja 2024. godine ukupno je dodeljeno 5,8 GW – 3 GW solarnih i 2,8 GW vetro kapaciteta. Početkom 2025. godine, najnovije aukcije dodale su 800 MW solarne i 1,2 GW vetro kapaciteta, čime je ukupno dodeljen kapacitet porastao na 7,8 GW.
U okviru Mape puta za obnovljive izvore energije, Ministarstvo energetike i prirodnih resursa Turske (MENR) postavilo je ambiciozan cilj za 2035. godinu, prema kojem bi u okviru YEKA aukcija trebalo da se dodeli ukupno 2 GW kapaciteta svake godine, sa dodatnim ciljem da se do kraja 2025. godine realizuje još 2 GW kapaciteta.
Pored toga, Turska je povećala i ciljeve za kapacitete vetra i sunca za 45 odsto u Nacionalnom energetskom planu, kako bi se trenutni kapacitet od 32 GW gotovo utrostruči na 120 GW do 2035. godine. Ako MENR ispuni svoj cilj po 1 GW za solarne i vetro projekte svake godine kroz YEKA aukcije, ovi projekti mogli bi doprineti samo jednoj petini potrebnog kapaciteta za solarnu energiju i trećini ciljeva za vetroenergiju. Zbog toga je postavljen novi cilj od 2 GW godišnje.
Pročitajte još:
- Više od 11 milijardi evra za jačanje evropskog lanca snabdevanja vetroenergijom
- Šta je zajednička solarna energija koja je oborila rekord u američkoj zajednici
- Obnovljivi izvori ključni za rastuću globalnu potražnju za električnom energijom
Izazovi u realizaciji

Iako je kroz YEKA aukcije postavljen dobar plan, postoje problem u realizaciji projekata, s obzirom na to da je u rad pušteno svega nešto manje od četvrtine ukupnog kapaciteta. Do februara 2025. godine, YEKA projekti doprineli su povećanju instalisanog kapaciteta samo sa devet odsto za solar i pet odsto za vetroenergiju. Da su svi dodeljeni kapaciteti do sada pušteni u rad, stope rasta iznosile bi 18 odsto za solar i čak 47 odsto za vetar.
Kao glavna prepreka u realizaciji, ističe se prekomerni birokratski apparat u procesima izdavanja dozvola, ali i kašnjenja koja su usledila tokom samih procedura. Dobijanje potrebnih tehničkih odobrenja, licenci za korišćenje zemljišta, procena uticaja na životnu sredinu i građevinskih dozvola može da traje godinama.
Jedan od dodatnih izazova predstavljaju obavezni zahtevi za domaću proizvodnju postavljeni od strane YEKA aukcija. Ovi zahtevi podstiču proizvodnju opreme za obnovljive izvore energije u Turskoj, što znači da deo opreme mora biti proizveden lokalno, a ne uvezen. Međutim, broj fabrika koje mogu ispuniti ove zahteve je ograničen, što investitore stavlja u poziciju da se oslanjaju na samo nekoliko kompanija. Ovaj nedostatak konkurencije povećava troškove i stvara pritisak na lanac snabdevanja.
Rešenje leži u reformama
Kako bi se rešili neki od izazova, Turska je krajem 2024. godine izmenila YEKA regulaciju. Neke od izmena uključuju izuzeće od naknada za prenos energije, podršku MENR-a u obezbeđivanju dozvola i inicijativu “super dozvola” koja skraćuje proces izdavanja dozvola sa četiri na manje od dve godine. Dodatno, s obitom na to da Turska ima veliki potencijal za rast korišćenjem plutajućih solarnih panela, koji bi mogli doneti 53 GW energije, promene su napravljene i u ovom segmentu. Regulatorne promene iz maja 2024. godine omogućavaju razvoj objekata za OIE na moru, rezervoarima i jezerima, čime se otvara mogućnost za nove projekte bez potrebe za planom prostornog uređenja. Ova područja mogu da budu označena kao YEKA zone i dodeljena za projekte.
Ukoliko iskoristi ove prilike i reši prethodne izazove, Turska može da obezbedi najbrže moguće sprovođenje projekata smanjenjem birokratskih procesa i rokova za dozvole, kao i pružanjem fleksibilnih opcija za prodaju električne energije. YEKA aukcije 2025. godine biće ključni test za nove promene i mogu oblikovati budućnost tržišta obnovljivih izvora energije u Turskoj.
Energetski portal