Uvoz plastičnog otpada u Tursku bio je vredan 127,7 miliona dolara u 2020. godini, dok je izvoz recikliranih proizvoda iznosio čak 1,21 milijardu dolara, što ovoj zemlji u industriji reciklaže u narednih pet godina otvara velike mogućnosti.
Prema rečima predsednika Turskog udruženja reciklera (Gekader) Fatiha Erena, Turska je postala centralna destinacija za reciklažu, umesto Dalekog istoka i Kine, piše Anadolu Agency.
Međunarodni trgovinski odnosi su se promenili poslednjih godina usled pandemije korona virusa, jer je trgovina sa Kinom pretrpela poremećaje, a Turska se pojavila kao važna alternativa za potražnju i ponudu.
„Sa svojom geografskom lokacijom naša zemlja je logistička zemlja, ne samo za reciklažu, već i u mnogim (drugim) sektorima“, rekao je Eren.
On je istakao da je Turska po ovom pitanju tehnologija ispred nekih evropskih zemalja, napominjući da su tekstilni giganti, na primer, preferirali reciklirano predivo proizvedeno u zemlji. Ističući kontinuiranu ekspanziju turskog sektora reciklaže, on je istakao da ona zadovoljava 30 odsto potreba zemlje za plastičnim sirovinama.
„Ako sektor reciklaže ne može da obezbedi ovih 30 odsto, biće potrebno dodatnih 30 odsto uvoza“, dodao je on, objašnjavajući da bi to naštetilo saldu tekućeg računa Turske. „Dakle, sektor reciklaže mora nastaviti da radi brzo i snažno“, kaže Eren.
Pročitajte još:
Ono što će verovatno pomoći da se izbegnu izgledi za povećanje uvoza u ovom sektoru je što domaća reciklaža takođe postaje sve raširenija, rekao je Eren, koji je naveo napore Ministarstva životne sredine, urbanizacije i klimatskih promena.
Postrojenja za otpad i separaciju mogu se naći u skoro svim opštinama širom zemlje, a domaćinstva takođe pomažu tako što odvajaju svoj otpad koji se može reciklirati, iako je to još uvek ispod željenog nivoa, rekao je on.
Industrija reciklaže plastike može pomoći daljem smanjenju deficita tekućeg računa za plastične sirovine za 36 odsto pre 2030. godine, dodao je on.
„Očekuje se da će globalna tržišna veličina industrije reciklaže plastike dostići 900 milijardi dolara 2050. godine. Ako Turska nastavi sa trenutnim rastom u ovoj oblasti, njen sektor reciklaže će biti 3,2 milijarde dolara 2025. i 63 milijarde dolara 2050. godine“, istakao je Eren.
On je precizirao da u sadašnjoj veličini industrija zapošljava oko milion ljudi u Turskoj. U 2020. godini postrojenja za reciklažu u Turskoj preradila su 127 miliona tona otpada, dok je 49,1 milion tona reciklirano, što je doprinelo turskoj ekonomiji sa šest milijardi dolara, rekao je Eren.
Zemlja je prošle godine uvezla 14,7 miliona tona otpada koji se može reciklirati: 12,7 miliona tona metala, 1,2 miliona tona papira, 685.000 tona plastike i 55.000 tona stakla, dodao je on, sa ukupnim ekonomskim doprinosom ovog sektora u ukupnom iznosu od 7,5 milijardi dolara.
Što se tiče reciklažnog otpada iz zemlje, rekao je on, turska domaćinstva su reciklirala oko 28,6 miliona tona u 2020. godini, iako je to daleko manje od proizvodnje. Eren je takođe podvukao potrebu za proširenjem reciklaže širom sveta.
„Očigledno je da povećanje troškova proizvodnje, emisija ugljenika i povećanje cena sirovina ugrožavaju budućnost sveta.
Izvor: Biznis