Turska pokrenula najveću Platformu za ulaganje u dekarbonizaciju industrije

Kako bi se približila ostvarenju cilja neutralnosti u emisiji ugljen-dioksida, Turska je u Ankari pokrenula Platformu za ulaganje u dekarbonizaciju industrije (TIDIP).

Platforma je postavila kao cilj privlačenje investicija vrednih pet milijardi dolara do 2030. godine, što bi dovelo do smanjenja više od 20 miliona tona emisija ugljen-dioksida godišnje. Kako se navodi, ovo je najveći program dekarbonizacije industrije do sada na svetu, a oslanja se na takozvani LCP – koncept niskougljeničnih puteva, kojim se definišu koraci potrebni za smanjenje emisija u određenim sektorima, uz očuvanje produktivnosti i ekonomskog rasta.

Sve ovo podržano je od strane Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), koja je prepoznala potrebu za značajnom mobilizacijom klimatskog finansiranja. U tom smislu, EBRD sarađuje sa Grupom Svetske banke i Međunarodnom finansijskom korporacijom. EBRD i Ministarstvo industrije i tehnologije razvili su LCP Turske, koji ima za cilj da dekarbonizuje sektore čelika, aluminijuma, cementa i đubriva.

Kako se budu razvijali i povezani Niskougljenični putevi, TIDIP će se proširiti na sektore poput stakla, keramike i hemije.

Pročitajte još:

S obzirom na to da gotovo polovina turskog izvoza ide u Evropsku uniju, dekarbonizacija industrije sa visokim emisijama ugljen-dioksida postaje neophodna.

Ovo sve imajući u vidu stupanje na snagu Mehanizma za prilagođavanje granica prema emisijama ugljen-dioksida (CBAM). Kroz ovakvu dekarbonizaciju, turske kompanije imaju mogućnost da povećaju svoju konkurentnost i privuku investicije.

Platforma može takođe pružiti tržišnu vidljivost za ključna tehnološka rešenja, ponuditi smernice o regulatornim okvirima i pomoći kompanijama da integriraju klimatske i održive prakse u svoje procese donošenja odluka, navodi se na sajtu EBRD-a.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti