Visoke temperature i toplotni talasi obeležavaju sve veći broj dana u godini. Sa ciljem procene globalnog uticaja ovih ekstremnih vremenskih uslova na potražnju za električnom energijom tokom 2024. godine, međunarodna organizacija EMBER razvila je posebnu metodologiju i napravila izveštaj na osnovu dobijenih rezultata.
Glavni zaključak jeste da je vrlo toplo leto značajno povećalo potražnju za električnom energijom u najvećim svetskim tržištima. U Kini, Sjedinjenim Državama i Indiji, koje predstavljaju najveće potrošače ove energije, toplotni talasi doveli su do povećanja od nekoliko desetina teravat-časova potrošnje struje.
U periodu od aprila do septembra 2024. godine, u Sjedinjenim Državama došlo je do povećanja potrošnje od 37 odsto, u odnosu na isti period 2023. godine, što je bilo uzrokovano većom potrebom za rashladnim uređajima. U istom vremenskom okviru, u Kini je usled hlađenja došlo do porasta od 31 odsto, a u Indiji za 19 odsto.
Pročitajte još:
- Dobro osmišljeni NDC: Put do smanjenja siromaštva i jačanja globalne sigurnosti
- Stavovi mladih o klimatskim promenama: Termoelektrane kao glavni izvor zagađenja
- Klimatski ciljevi zemalja nisu dovoljni da spreče globalno zagrevanje
Ekstremni vremenski uslovi uticali su i na povećanje proizvodnje iz uglja, kako bi se zadovoljila potražnja za energijom. U Kini je reč o povećanju od 4,4 odsto tokom perioda avgusta i 10 odsto u septembru, u poređenju sa istim mesecima u 2023. godini. Za Sjedinjene Države ovaj porast iznosi 6,4 odsto u junu, a uz to je došlo i do porasta proizvodnje iz gasa – za 4,6 odsto. Kada je reč o Indiji, ugalj je pokrio čak 70 odsto godišnjeg povećanja potrošnje u maju.
Ovo nisu jedine zemlje koje su bile pogođene toplotnim talasima, a posebno se uz njih ističu Japan, Australija, Meksiko, Grčka i Velika Britanija. Ovi ekstremni vremenski uslovi postaju sve učestaliji i intenzivniji, a svaka naredna godina beleži nove rekorde u visini temperatura.
Zbog toga je ključno raditi na povećanju efikasnosti klima-uređaja, uz povećanje udela čistih izvora energije koji mogu obezbediti dovoljno električne energije za rastuće potrebe. Takođe, potrebno je unaprediti energetske politike, infrastrukturu i tehnologiju kako bi se smanjili negativni uticaji toplotnih talasa na energetske sisteme, a istovremeno obezbedila održiva i stabilna snabdevanja energijom u budućnosti.
Energetski portal