Članovi Upravnog odbora Poslovnog udruženja „Toplane Srbije” održali su vanrednu sednicu u Zrenjaninu na kojoj su razgovarali o važnim infrastrukturnim projektima, poskupljenju energenata, njihovim zalihama i sigurnosti snabdevanja, navodi se u saopštenju grada.
Dejan Stojanović, direktor Poslovnog udruženja „Toplane Srbije”, kazao je da je glavna tema sastanka rast cene gasa od početka ovog grejnog perioda, od 2024 – 2025. godine.
„Ono što je važno istaći to je da je cena prirodnog gasa za toplane koje koriste prirodni gas, a to je dominantan energent – oko 80 odsto energije se proizvodi iz prirodnog gasa, od početka grejnog perioda do poslednjih računa koje smo dobili, taj rast iznosi negde 26,5 odsto”, rekao je Stojanović.
On je istakao da toplane treba da zauzmu zajednički stav i da su već stupili u kontakt sa nadležnim Ministarstvom rudarstva i energetike kako bi pronašli rešenje za trenutne izazove. Naglasio je da su mnoge toplane već na ivici nelikvidnosti, što predstavlja ozbiljan problem.
Pročitajte još:
- Energetska budućnost Srbije ne može da se obezbedi nestalnim izvorima struje
- Centar za unapređenje životne sredine lansirao je kurs za prozjumere
- Užice smanjuje zagađenje vazduha, ali ložišta i saobraćaj usporavaju dalji napredak
Takođe je ukazao na to da, čak i kada bi sada podneli zahtev za korekciju cena, prema važećoj metodologiji za određivanje cena snabdevanja toplotnom energijom krajnjim kupcima, nove cene bi mogle biti realizovane tek za dva do tri meseca. To je posledica zakonskih procedura, uključujući one propisane Zakonom o zaštiti potrošača. Zaključio je da je poslovanje sistema daljinskog grejanja ozbiljno i dugoročno ugroženo.
Kada je reč o zalihama i sigurnosti snabdevanja, Stojanović je rekao da tu nema nikakvih problema, ali da toplane finansijski deo zaista opterećuje.
„Druga važna tačka koja će danas biti na dnevnom redu jesu međunarodno preuzete obaveze o naplati po potrošnji. Zrenjanin je taj problem rešio davno, Šabac, Niš i još nekih petnaestak gradova, ali podsetiću da uredba o naplati po potrošnji, koja je republički proces, je u pravnom prometu Republike Srbije još od 2015. godine, tako da imamo preuzete obaveze i moraćemo da se sa njima usklađujemo. Nekakav zahtev je, otprilike, da se 40 odsto konzuma do kraja 2026. godine naplaćuje prema potrošnji, ali to se odnosi na ukupni konzum, kako na stambeni tako i na poslovni prostor”, dodao je on.
Energetski portal