Svetski dan čišćenja

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 8. decembra 2023. godine donela rezoluciju 78/122 kojom se 20. septembar proglašava Svetskim danom čišćenja.

Ovom rezolucijom pozivaju se sve države, organizacije Ujedinjenih nacija, međunarodne i regionalne organizacije, kao i civilno društvo, privatni sektor i akademska zajednica da obeležavaju ovaj dan kroz aktivnosti koje podižu svest o važnosti čistoće za održivi razvoj.

Iako mnoge zajednice i vlade širom sveta već sprovode akcije čišćenja i po nekoliko puta godišnje, obeležavanje Svetskog dana čišćenja služi kao podsećanje na zajedničku odgovornost za očuvanje čiste i zdrave okoline, kao i za održivo upravljanje otpadom i resursima.

Prošlogodišnji Svetski dan čišćenja okupio 71 milion volontera u celom svetu, održan je u 197 mesta i sakupljeno je oko 325 hiljada tona otpada, piše EU u Srbiji.

Predviđa se da će globalna proizvodnja čvrstog komunalnog otpada porasti sa 2,1 milijarde tona u 2023. godini na 3,8 milijardi tona do 2050. godine. Ukoliko ne budu preduzete hitne mere za poboljšanje upravljanja otpadom, globalni troškovi za ove procese mogli bi se skoro udvostručiti do 2050. godine, dostigavši 640,3 milijarde dolara. Više od dve milijarde ljudi nema pristup sakupljanju otpada, dok preko tri milijarde nema adekvatne objekte za njegovu kontrolisanu obradu ili odlaganje, poručuju iz Ujedinjenih nacija.

Pročitajte još:

Posebna pažnja posvećena je čišćenju Arktika

Inauguracioni događaj povodom Svetskog dana čišćenja biće održan danas u gradu Tormse u Norveškoj. Događaj na temu „Arktički gradovi i morski otpad” organizovan je u saradnji sa lokalnim vlastima i drugim partnerima kako bi inspirisao globalne zajednice da primene održive prakse za zaštitu Arktika.

Zbog osetljivog arktičkog ekosistema, posebna pažnja posvećena je čišćenju plastike i morskog otpada. Gradovi poput Tromsea suočavaju se s jedinstvenim izazovima zbog ekstremnih vremenskih uslova, izolacije i skupih infrastruktura. Na događaju su predstavljene norveške strategije upravljanja otpadom, koje su prilagođene surovim arktičkim uslovima, uz naglasak na inovacije, angažovanje zajednice i saradnju u cilju stvaranja održivih sistema za upravljanje otpadom.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti