Ulaganja u ozelenjavanje, sadnju šume, drvoreda i parkova, postaće odbrambeni zid gradova u borbi protiv klimatskih promena.
Nedavno je prosečna temperatura planete Zemlje bila najviša od kada se vrše merenja. Naročito je pogođen pojas ekvatora, i države koje se tu nalaze. Međutim, gradovi širom sveta suočavaju se sa visokim temperaturama, jer klimatske promene pogoršavaju toplotne talase. Neki gradovi obarali su rekorde – Marakeš neverovatnih 46,8°C, a Peking je nepunih mesec dana, svaki dan imao preko 35°C, prenosi UNEP.
Poznato je da su gradovi tokom leta užareniji nego ruralni predeli. Temperatura je za nekoliko stepeni viša, nekada čak i do 9°C, što je posledica saobraćaja, betona, gustine naseljenosti, industrije, i drugih pojačanih aktivnosti koje su koncentrisane u gradovima.
Pročitajte još:
- ŠTA NAM BUDUĆNOST DONOSI: KLIMATSKE PROMENE MOGU UTICATI I NA BOJU JEZERA?
- KAKO KLIMATSKE PROMENE POJAČAVAJU GLOBALNE RIZIKE
- PARIZ IMA VELIKE PLANOVE U REŠAVANJU KLIMATSKIH PROMENA OZELENJAVANJEM
Smrtni slučajevi uzrokovani toplotom, dostigli su preko 61.000 samo prošlog leta u Evropi. Do 2050. godine, otprilike 1.000 gradova moglo bi imati letnje proseke od 35°C, što je mnogo više od trenutnog broja, a time će oko 1,6 milijardi ljudi biti izloženo ovim promenama.
Pariz je jedan od gradova sa ambicioznim planovima u borbi protiv klimatskih promena. Na hiljade novih stabala već je zasađeno, a ideja je da do 2026. godine bude zasađeno ukupno 170.000 stabala.
U Atini, pomoću akvadukta iz rimskog doba navodnjava se zeleni koridor dužine 24km koji vodi do centra grada, i učestvuje u rashlađivanju svojim listovima i vegetacijom.
I Hrvatskoj su u toku ove godine, u okviru Zelenog dogovora, takođe izdvojena sredstva za sadnju 33.000 novih sadnica koja će biti zasađena širom gradova.
Prema podacima UNEP-a, sadnja gradskog drveća mogla bi da pruži olakšanje od 1°C za 77 miliona pojedinaca. Tokom jednog toplog dana, jedno drvo može da rashladi kao dve kućne klime za 24h.
Energetski portal