Ekipe Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju će sutra, 11. decembra, vršiti sistematsku deratizaciju na teritoriji opština Stari grad, Savski venac i Vračar.
Iz ove ustanove mole građane i upravnike stambenih zgrada da omoguće nesmetano izvođenje deratizacije ekipama Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju.
Suzbijanje glodara ima epidemiološki, epizotiološki, ekonomski značaj.
Glodari spadaju u najčešće prenosioce zaraznih bolesti poput: besnila, trihineloze, tularemije, leptospiroze, bruceloze, tuberkuloze, pseudotuberkuloze, botulizma, kuge, lepre, tifusa i mnoge druge.
Sa ekonomskog znacaja glodari nanose velike stete. Miševi i pacovi spadaju u svaštojede, pa sa svojom raznovrsnom ishranom nanose gubitke u svim objektima gde ima hrane, a usput svojim izmetom i urinom zagađuju hranu i čine je neupotrebljivim.
Najčešće se u praksi primenjuje sistematska deratizacija kada govorimo o nekom većem području kao što su naseljena mesta ili neki veći industrijski kompleksi, farme sela, deponije.
Pre svake deratizacije prvo je potrebno utvrditi vrstu i brojnost glodara, zatim napraviti plan i raspored mesta na koja ce se postavljati mamci.
Na kraju ide odabir vrste mamca kao i aktivne materije.
Miševi su dosta radoznali pa vrlo rado uzimaju mamac, ali kod pacova je priča drugacija.
Pacovi kao životinje su nomofobični (strah od novog, nepoznatog) stoga i prvo vreme ignorišu hranu koja im se nudi, a kada odluče da je probaju, najpre pošalju najstariju jedinku.
Upravo to je razlog zašto se koriste otrovi sporog dejstva, kako bi pacovi uginjavali sporije bez teških simptoma.