Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja sprovodi projekat iz Interreg Dunavskog programa „Stvaranje pogodnih operativnih uslova za zajednice obnovljivih izvora energije u regionu Dunava (NRGCOM)“ koji finansira Evropska unija.
Region Dunava značajno zavisi od uvoza fosilnih goriva, što izaziva zabrinutost zbog uticaja na životnu sredinu, energetsku efikasnost i sigurnost. Iako koncept zajednica obnovljivih izvora energije nije dovoljno poznat u regionu, njegovo uspostavljanje često ometaju pravne, operativne, infrastrukturne ili tehničke prepreke.
Evropska unija je u svoje zakonodavstvo uvela koncept energetskih zajednica, posebno građanskih (CEC) i zajednica obnovljivih izvora energije (REC) kroz paket Čista energija za sve Evropljane usvojen još 2019. godine.
U Srbiji, zajednice obnovljivih izvora energije postaju sve važnije, posebno u kontekstu evropskih i globalnih napora za održivu energetsku tranziciju. Iako je ovaj koncept još u razvoju, postoje brojne inicijative i projekti koji promovišu korišćenje obnovljivih izvora energije na lokalnom nivou.
Zbog toga je glavni cilj projekta NRGCOM definisan kao unapređenje razvoja energetskih zajednica kroz stvaranje pogodnih uslova za njihovo efikasno funkcionisanje u regionu Dunava.
Pročitajte još:
- Rumunija pred usvajanjem novog investicionog programa „Zelena energija“ 2024-2030
- Mađarska pokreće program izgradnje punjača u slabije pokrivenim opštinama
- Energetska nedelja Zapadnog Balkana 2024 – saradnjom do energetrske transformacije
Ovaj projekat sprovodi se u 12 zemalja u Dunavskom regionu – Mađarska, Austrija, Bugarska, Nemačka, Hrvatska, Češka Republika, Moldavija, Crna Gora, Rumunija, Slovenija, Slovačka i Srbija.
Projekat NRGCOM je okupio 13 projektnih partnera i 14 strateških partnera, uključujući lokalne, regionalne i nacionalne vlasti, energetske, razvojne i sektorske agencije, nevladine organizacije, interesne grupe, institucije visokog obrazovanja i istraživanja, kao i pružaoca usluga obnovljivih izvora energije.
U okviru projekta, partneri su u proteklom periodu pregledali pravne okvire, analizirali operativne sisteme i upravljačke tehnike postojećih RECs i prikupili najbolje prakse na tu temu.
S tim u vezi, objavljen je Izveštaj o sprovedenoj uporednoj analizi poslovnih modela i upravljanja zainteresovanim stranama u zajednicama obnovljivih izvora energije.
Cilj analize je da se uporedi status razvoja/implementacije zajednica obnovljivih izvora energije u zemljama dunavskog regiona na osnovu informacija dobijenih u pojedinačnim izveštajima iz svake od 12 zemalja.
U Dunavskom regionu, zemlje članice EU su usvojile direktive EU o energetskim zajednicama u nacionalne zakone, ali neke još uvek moraju precizirati razliku između zajednica obnovljivih izvora energije (ZOIE) i građanskih zajednica. Takođe, nekoliko zemalja tek treba da donese podzakonske akte za regulisanje pristupa mreži, tarifnih modela i deljenja energije kako bi olakšale praktičnu implementaciju.
Energetski portal