Vlada i Narodna skupština Republike Slovenije preduzele su dodatne mere kako bi zaštitile domaćinstva od značajnijih povećanja troškova komunalija tokom zimske sezone. Januarski računi za struju potvrdili su da su preduzete mere bile efikasne, jer su iznosi za prosečnog potrošača domaćinstva u januaru i februaru smanjeni za oko 22 odsto u odnosu na novembar i decembar prošle godine. Prosečan kućni potrošač sada plaća oko 55 evra mesečno.
Kako bi ublažila posledice uvođenja novog sistema mrežnih naknada, Vlada je od novembra prošle godine do februara ove godine sprovela regulaciju cena električne energije i produžila oslobađanje od plaćanja doprinosa za obnovljive izvore energije (OIE) i kogeneraciju toplotne i električne energije (CHP) za domaćinstva, navedeno je u saopštenju Vlade.
Pročitajte još:
- Petrović otkriva hoće li struja u RS ponovo poskupeti i od čega to zavisi
- Reforme iz Plana za oporavak i otpornost Bugarske štetne za energetsku sigurnost zemlje
- Slovenačke železnice pokreću nadmetanje za izgradnju solarnih elektrana
Ipak, primena novog sistema mrežnih naknada nesrazmerno je uticala na domaćinstva koja su prethodno investirala u čiste tehnologije i doprinela energetskoj tranziciji Slovenije. Zbog toga je Narodna skupština usvojila interventni zakon kojim se smanjuje plaćanje mrežnih naknada za januar i februar, čime se dodatno podržavaju već usvojene mere Vlade.
Takođe, tržišne cene električne energije su pale, što je primoralo snabdevače da prilagode svoje maloprodajne cene. Kako bi osigurala da se konačni računi za prosečne potrošače vrate na nivo iz septembra prošle godine ili niže, Vlada je odlučila da produži oslobađanje od plaćanja doprinosa za kogeneraciju i OIE za domaćinstva i u narednim mesecima.
Ove mere imaju za cilj da dodatno olakšaju troškove života građana i obezbede stabilnost u snabdevanju energijom tokom energetske tranzicije.
Energetski portal