Stanje na vodotokovima u Srbiji – ima li upozorenja od poplava?

Centralna i istočna Evropa pogođena je snažnim poplavama, a posebno teška situacija zadesila je Rumuniju, kao i Poljsku, Mađarsku i Austriju. Poplave su uzrokovale stradanja ljudi, a mnogi građani su evakuisani. Samo u Poljskog je naređena evakuacija svih stanovnika grada Nise, oko 44.000 ljudi. Vremenske nepogode uništile su na hiljade kuća, kao i neke od važnih međunarodnih puteva, a ukupna materijalna šteta tek će biti iznačunata.

Usled situacije u Evropi, iz Javnog vodoprivrednog preduzeća ,,Srbijavode’’, poručuju da su nadležna vodoprivredna preduzeća i stručne službe VPC ,,Sava-Dunav’’ u stalnom komunikaciji i da sprovode sve mere i aktivnosti u skladu sa Opštim i operativnim planom odbrane od poplava. To uključuje obilazak deonica, sagledavanje stanja odbrambenih linija sa praćenjem stanja mostova i propusta, kao i praćenja porasta/stanja vodostaja. Sva neophodna oprema, raspoloživa sredstva i ljudstvo biće u dvadesetčetvoročasovnom stanju pripravnosti do potpune stabilizacije hidrološke situacije na svim slivovima.

Podaci JVP ,,Srbijavode’’ pokazuju da imajući u vidu hidrološku situaciju u gornjem delu sliva, vodostaj Dunava na našoj teritoriji je u porastu, ali još uvek značajno ispod kriterijuma za sprovođenje mera odbrane od poplava. Kao primer daje se Dunav – Zemun, koji je približno tri metra ispod kriterijuma za sprovođenje redovne odbrane. Ipak, može da se očekuje značajan rast vodostaja, prvenstveno dotokom voda sa gornjinh delova sliva što će usloviti uvođenje, a samim tim i sprovođenje mera odbrane od poplava.

Foto-ilusztracija: Unsplash (Danijel Durković)

Isto stanje se očekuje i na vodotoku Sava, gde je na mernoj stanici Šabac, 17. septembra u šest časova, očitan vodostaj približno +3 centimetra (četiri metra ispod kriterijuma za uvođenje redovne odbrane od poplava).

Na manjim vodotocima kao što su Kolubara, Jadar, Tamnava, Ub, Ljig, Mlava, Pek, Timok, u narednim danima se očekuje porast vodostaja. Posebna pažnja usmerena je na bujične vodotoke i njihov uticaj na recipijente, imajući u vidu njihov karakter koji se ispoljava u periodu intenzivnih kiša u kratkom vremenskom periodu, odnosno brzu propagaciju poplavnih talasa na istim.

Vodostaj na Zapadnoj Moravi, Velikoj Moravi i Južnoj Moravi je u blagom porastu, uz izuzetke na pojedinim mestima gde je zabeleženo blago opadanje.

Pročitajte još:

Republički hidrometeorološki zavod, objavio je da se na Dunavu narednih dana očekuje veći porast vodostaja. Dostizanje i prevazilaženje granica redovne odbrane od poplava se očekuje kod Bezdana 19. septembra, kod Apatina 19. i 20. septembra, a kod Bogojeva, Bačka Palanke i Novog Sada 20. i 21. septembra sa tendencijom daljeg porasta.

Srđan Kružević, direktor JVP ,,Vode Vojvodine’’, osvrnuo se na najave većeg porasta vodostaja.

,,Na Tisi i Savi ne očekujemo porast vodostaja, ali vanredna odbrana može da se očekuje u Apatiku i Bezdanu, dok su prognoze za Novi Sad i Slankamen da će vodostaj biti u zoni redovne odbrane od poplava’’, rekao je Kružević i dodao da su ekipe već sada na terenu i da preduzimaju potrebne mere.

On je istakao i da smo, bez obzira na slike iz evropskih zemalja, u ovoj fazi bezbedni.

,,Bez obzira na slike iz evropskih zemalja, mi smo u ovoj fazi bezbedni. Poslednji visok vodostaj bio je 2013. godine koji je i tada stigao iz Mađarske, a sada je vodostaj pola metra niži nego tada. Te 2013. godine vodostaj kod Novog Sada je bio oko 700 centimetara. Redovna odbrana od poplava je na 500 centimetara sa strane grada, sa sremske strane na 450 centimetara, a vanredna kreće na 600 centimetara, dok je visina krune zaštitnog nasipa preko 900 centimetara, pa i ako se ponovi scenario iz 2013. imamo prostora za još dva metra vode i da ne budemo ugroženi. Ukoliko ekstremno visoke temperature ne doprinesu topljenju snega koji je pao u Austriji, nema opasnosti od velikih poplava’’, rekao je Kružević.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti