Šta učiniti u slučaju trovanja životinja?

Trovanje divljih životinja je ozbiljna pretnja u svim državama Balkana, sa razornim posledicama po biodiverzitet, domaće životinje, pa čak i po zdravlje ljudi. Da bismo rešili ovaj gorući, potrebna nam je saradnja svih zainteresovanih strana, a to uključuje i javnost. BalkanDetox LIFE projekat je objavio video na sedam balkanskih jezika koji za cilj ima podizanje svesti i informisanje javnosti o opasnostima trovanja i važnosti odgovornog ponašanja u slučaju pronalaska otrovnog mamca ili otrovane životinje.

Zločin koji pogađa sve

Trovanje divljih životinja je više od zločina protiv prirode – to je gorući ekološki i društveni problem. Otrovni mamci, koji se obično koriste protiv predatora i “neželjenih” divljih životinja  nenamerno ubiju i mnoge zaštićene i ugrožene vrste.

Lešinari, koji igraju ključnu ulogu čistača u ekosistemu, posebno su ranjivi, jer se često hrane otrovanim leševima. U protekle dve decenije, samo na Balkanu je od trovanja  stradalo oko 2.300 lešinara.

Ali to nije jedini problem. Toksične supstance poput ilegalnog pesticida karbofurana, toliko su opasne da čak i male količine mogu biti fatalne za ljude. Uprkos ovim opasnostima i postojećim zakonskim zabranama, trovanje divljih životinja i dalje traje zbog niske svesti, nejasnih zakonskih regulativa i slabe primene.

Pročitajte još:

Šta svako od nas može da uradi?

Ako naiđete na mrtve životinje, otrovne mamce ili sumnjate na trovanje, postoje tri ključna koraka koja bi trebalo da sledite:

Brinite o svojoj bezbednosti – Izbegavajte dodirivanje ili pomeranje mrtvih životinja ili sumnjivih mamaca – oni mogu biti veoma toksični i opasni po vaše zdravlje.

Odmah prijavite slučaj – Obavestite lokalnu policiju kako bi mogli da započnu istragu. Trovanje je ozbiljan zločin i neophodno je da se time bave profesionalci.

Ne pomerajte ništa – Otrovane životinje i mamci su ključni dokazi za identifikaciju otrova i pozivanje počinioca zločina na odgovornost.

Ove jednostavne akcije mogu napraviti značajnu razliku, pomažući u zaštiti prirode i javnog zdravlja.

Šta je BalkanDetox LIFE?

BalkanDetox LIFE projekat okuplja devet organizacija iz sedam zemalja — Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Grčke, Severne Makedonije i Srbije. Kofinansiran je iz programa LIFE Evropske unije. Ova petogodišnja inicijativa ima za cilj smanjenje slučajeva trovanja divljih životinja za 20 odsto.

Napori projekta se fokusiraju na poboljšanje postupaka vlasti u slučajevima trovanja, podsticanje saradnje kroz stvaranje nacionalnih i regionalnih mreža koje okupljaju različite zainteresovane strane, podizanje svesti javnosti o opasnostima od trovanja divljih životinja i unapređenje zakonskih okvira kako bi se obezbedila jača primena i efikasnije krivično gonjenje prestupnika.

Zašto je to važno?

Rešavanje problema trovanja divljih životinja je više od spasavanja divljih vrsta – radi se o obezbeđivanju sigurnije i zdravije budućnosti za sve. BalkanDetox LIFE projekat naglašava da promena zahteva saradnju: budnost javnosti, institucionalno delovanje i podršku zajednice.

Učinite prvi korak danas. Pogledajte video i saznajte kako možete pomoći u borbi protiv trovanja divljih životinja u svojoj zemlji.

Izvor: Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti