Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

Foto-ilustracija: Unsplash (angie-warren)

Vlada Republike Srbije usvojila je ključni strateški dokument koji oblikuje budućnost energetskog sektora zemlje do 2030. godine, sa projekcijama koje sežu do 2050. godine. Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan predstavlja sveobuhvatnu strategiju za postizanje održivosti, energetske sigurnosti i smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva, što istovremeno prati međunarodne obaveze i globalne tokove vezane za klimatske promene.

Usvajanjem ovog plana, Srbija se obavezala na transformaciju svog energetskog sektora usmeravajući ga se prema obnovljivim izvorima energije kao što su sunce i vetar. Prema ovom planu, do 2030. godine, očekuje se da će oko 3,5 gigavata energije biti proizvedeno iz obnovljivih izvora, tačnije sunca i vetra, čime bi se gotovo svaki drugi megavat električne energije dobijao iz čistih izvora energije. Osim toga, plan uključuje mere za povećanje energetske efikasnosti u različitim sektorima, korišćenje obnovljivih izvora za grejanje i hlađenje, te postepenu elektrifikaciju transportnog sektora, kako je objasnila Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike.

Pročitajte još:

Smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte za 40,3 odsto u poređenju sa nivoom iz 1990. godine predstavljeni su kao jedan od glavnih ciljeva usvojenog plana, čime se teži ka ostvarivanju ključnih ciljeva globalne klimatske agende. Plan naglašava integraciju sa energetskim tržištem Evropske unije, i daljim povezivanjem sa jedinstvenim tržištem EU, osiguravajući da pritom i Srbija isprati svoje potrebe i radi u skladu sa svojim resursima.

Ciljevi i politike plana grupisani su oko pet ključnih dimenzija: dekarbonizacija, energetska efikasnost, energetska sigurnost, unutrašnje energetsko tržište, i istraživanje, inovacije i konkurentnost.

Nabrojani segmenti imaju za cilj da srpsku energetiku učine sigurnom, energetski sektor bezbedan, nezavisan, zbog čega je dokument temelj energetske politike za predstojeće decenije.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti