Srbija ubrzava razvoj hidroenergije – u planu veće korišćenje vodnih potencijala

Naša zemlja raspolaže značajnim hidroenergetskim potencijalom zahvaljujući brojnim rekama i povoljnom reljefu, što omogućava efikasno korišćenje vodnih resursa za proizvodnju električne energije. Oko trećine ukupne proizvodnje struje u zemlji dolazi iz hidroelektrana, što predstavlja važan segment domaće energetske strukture. Zbog toga Srbija kontinuirano ulaže u modernizaciju postojećih hidroenergetskih postrojenja i izgradnju novih kapaciteta kako bi dodatno povećala proizvodnju obnovljive energije.

U to smo se još jednom uverili boraveći na trodnevnoj radionici u organizaciji „Elektroprivrede Strbije“ tokom koje smo obišli malu hidroelektranu „Pod gradom“ u Užicu, kao i hidroelektranu „Bajina Bašta“ i solarnu elektranu u blizini jezera Zaovine.

Pored uživanja u prelepoj prirodi zapadne Srbije, učesnici radionice imali su priliku da se bolje upoznaju sa bogatim hidroenergetskim kapacitetima naše zemlje.

Jedna od najstarijih hidroelektrana u Srbiji, HE „Pod gradom“, nalazi se u Užicu na reci Đetinji, ispod zidina srednjovekovnog grada po kojem je dobila ime. Inicijativu za korišćenje vodene snage Đetinje pokrenuo je profesor Đorđe Stanojević, a 1898. godine prihvatilo ju je Akcionarsko društvo Tkačke radionice u Užicu. Sledeće godine, kralj Aleksandar Obrenović postavio je kamen temeljac. Elektrana je zvanično puštena u rad 2. avgusta 1900. godine, na dan Svetog Ilije, kada je Užice dobilo električno osvetljenje, a mašine u Tkačkoj radionici počele su da rade na električni pogon.

Malo koja evropska zemlja može da se pohvali hidroelektranama koje proizvode električnu energiju duže od jednog veka. „Elektroprivreda Srbije“ ima ih čak pet: HE „Pod gradom“ u Užicu radi 124 godine, HE „Vučje“ kod Leskovca 121 godinu, HE „Sveta Petka“ kod Niša 116 godina, HE „Gamzigrad“ kod Zaječara 115 godina, i najmlađa – HE „Moravica“ 113 godina.

Pročitajte još:

RHE „Bajina Bašta“ za energetsku sigurnost

Drugog dana radionice obišli smo dva bisera „Elektroprivrede Srbije“ koji pružaju važnu potporu energetskoj tranziciji naše zemlje – reverzibilnu hidroelektranu „Bajina Bašta“, kao i solarno postrojenje „Brana Lazići“

Revitalizacija reverzibilne hidroelektrane „Bajina Bašta“ predstavlja jednu od ključnih investicija „Elektroprivrede Srbije“. Prvi agregat biće obnovljen ove godine, dok je revitalizacija drugog planirana za 2025. godinu, čime će biti obnovljena ukupna snaga od 614 megavata, što značajno doprinosi energetskoj sigurnosti EPS-a.

Radovi na revitalizaciji agregata R1 u reverzibilnoj hidroelektrani „Bajina Bašta“ počeli su 1. aprila 2024. godine, a završetak radova očekuje se krajem novembra. Revitalizacija ovog važnog postrojenja osiguraće dugotrajan rad u narednim decenijama.

Foto: Elektroprivreda Srbije

Nakon obilaska RHE „Bajina Bašta“, uputili smo se ka solarnom postrojenju „Brana Lazići“ koje se nalazi na nadmorskoj visini od 880 metara, nadomak jezera Zaovine.

Fotonaponska elektrana „Brana Lazići“, snage 330 kilovata, predstavlja značajan korak napred ka korišćenju obnovljvih izvora energije u Srbiji. Prvih 110 kilovata pušteno je na mrežu 2016. godine, a ostalih 220 kilovata naredne godine.

Prosečna godišnja proizvodnja FNE „Brana Lazići“ od puštanja u rad u punom kapacitetu iznosi 382.000 kilovat-časova električne energije.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti